Paşinyan seçim qarşısında - Deputatlığa namizədlik vaxtı bitdi
“KP-də deputatlığa namizədlərin irəli sürülməsi üçün son tarix dünən başa çatıb. İndi Nikol Paşinyan çətin seçim qarşısındadır”.
Medialive.az xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, bu barədə “Hraparak” nəşri məlumat yayıb.
“”Siyasi partiyalar haqqında” qanuna əsasən, siyahıda ilk 30 nəfəri partiyanın konfransı seçir. Onların hamısının konfransın 1000 nümayəndəsi tərəfindən seçilməsinə heç bir maneə olmasa da, Paşinyan öz üstünlükləri və hesablamalarına görə çətin vəziyyətlə üzləşib. O, həm qanunun tələblərindən yayınmağın, həm də istədiyi siyahı formalaşdırmağın yollarını axtarır ki, məsələn, Lilit Makunts və ya Mariya Karapetyan ilk yerlərdə olsun, konfrans seçsə komanda bunu istisna edir.
Əvəzində Alen Simonyan, Tiqran Avinyan və bir neçə nəfəri arxa sıralara yerləşdirəcəklər ki, daha yüksək vəzifələrə iddialı olmasınlar. Digər tərəfdən, o, siyahını təkbaşına formalaşdıra bilməz, sonra izah etməlidir ki, niyə bu və ya digər adamı bu vəzifədə, o birisini isə yuxarı və ya aşağı yazıb.
Məhz bu məsələ KP-nin təşəbbüs qrupunun ötən cümə axşamı keçirilən iclasında müzakirə olunub. Paşinyan komanda yoldaşlarını namizədlərin seçilməsi və siyahının formalaşdırılması ilə bağlı fikir və təkliflərini səsləndirməyə dəvət edib və hansı variantın işləyəcəyi ilə bağlı hələ qərar verməyib – deyə nəşr qeyd edib.
Vasif Məmmədəliyevin xanımı vəfat etdi
“Başqa kimlərin bu prosesdə olduğunu söyləmək asan məsələ deyil”