Amerika hökumətində ikili siyasət - Konqres Ukrayna ilə bağlı plandan xəbərsiz olub
ABŞ konqresmenləri Amerika hakimiyyətinin Ukraynada nizamlanma üçün hazırladığı plandan xəbərsiz olublar.
Medialive Hill qəzetinə istinadən xəbər verir ki, çoxları bu barədə mediadan öyrənib.
“Konqresdə Ukraynanın aparıcı tərəfdarları qaranlıqda görünürdü… Bəzi qanunvericilər 28 bəndlik nizamlanma planının təfərrüatlarını əsasən xəbəri ilk dəfə pozan Axios və sonradan planın təfərrüatlarını dərc edən Financial Times-ın hesabatlarından öyrənməli olublar”, – nəşr yazıb.
Qeyd edək ki, noyabrın 19-da Amerikanın “Axios” xəbər agentliyi mənbələrə istinadən yazıb ki, ABŞ Ukraynadakı münaqişənin həlli üçün yeni plan hazırlamaq üçün Rusiya ilə gizli məsləhətləşmələr aparır. Daha sonra Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov bəyan edib ki, Rusiya və ABŞ avqust ayında Alyaskada Ukraynada sülh yolu ilə nizamlanmanı müzakirə ediblər və o vaxtdan bəri mövzu ilə bağlı heç bir irəliləyiş olmayıb.
Financial Times-ın məlumatına görə, ABŞ-nin təklif etdiyi planda Amerikanın Kiyevə hərbi yardımının kəsilməsi, kanonik Ukrayna Pravoslav Kilsəsinin rəsmi statusunun tanınması, Ukraynada rus dilinin rəsmi dili elan edilməsi, Kiyevin bütün Donbasdan imtina etməsi və Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin ixtisar edilməsi nəzərdə tutulur. Plana həmçinin Ukrayna ərazisinə xarici qoşunların yerləşdirilməsi və Kiyevə uzaqmənzilli silahların verilməsinə qadağa da daxildir. Axios-un xəbərinə görə, plan ABŞ və digər ölkələrin Krımı və Donbası Rusiyanın legitim əraziləri kimi tanıyacağını nəzərdə tutur.