"Aİ Rusiya neftini daşıyan tankerlərin gərginliyi azaltmağına çalışmalıdır" - Tajani
“Aİ Rusiya neftini daşıyan tankerlərin gərginliyi azaltmağa və ictimaiyyəti əhatə edən qərarlar qəbul etməyə çalışmalıdır”.
Medialive xəbər verir ki, bu sözləri İtaliyanın xarici işlər naziri və baş nazirin müavini Antonio Tajani deyib.
“Biz ilk növbədə gərginlikdən qaçmalıyıq. Biz onları azaltmağa çalışmalıyıq, ona görə də bunu tərəfdaşlarımız və müttəfiqlərimizlə müzakirə edəcəyik və qərar Aİ səviyyəsində qəbul edilməlidir”, – o, Aİ xarici işlər nazirlərinin iclası çərçivəsində jurnalistlərə İtaliyanın bu cür açıq dəniz gəmilərinin tutulmasına və təftişinə icazə verməsinin mümkünlüyü ilə bağlı sualı cavablandırarkən deyib.
Qeyd edək ki, noyabrın 20-də Aİ Şurasının xarici işlər nazirləri səviyyəsində iclasının iştirakçıları digər məsələlərlə yanaşı, Rusiya neftini daşıdığı iddia edilən tankerlərə qarşı yeni sanksiyaları nəzərdən keçirmək niyyətindədirlər.
Avropa mətbuatının yazdığına görə, Aİ bu tankerlərin açıq dənizdə onların qarşısını almaq və yoxlamaq üçün bayraqları dalğalandığı dövlətlərdən və yurisdiksiyalardan icazə almaq istəyir.