Zelenskinin köməkçisi əmr verdi - Radanın iclasları təxirə salındı
KIE01:UKRAINE-RUSSIA-TREATY:KIEV,UKRAINE,14JAN98 - The picture shows the session of Ukraine's parliament in Kiev January 14. The chamber on Wednesday ratified a friendship treaty with neighbouring Russia, more than six years after the two countries were separated following the Soviet Union's demise in 1991. cvi/yk/Photo by Gleb Garanich
Ali Rada biznesmen Timur Mindıçə qarşı korrupsiya işi ilə bağlı Zelenskinin köməkçisi Andriy Yermakın qərarı ilə iclaslarını təxirə salıb.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə məlumatı Ukraynanın keçmiş baş naziri Nikolay Azarov verib.
O qeyd edib ki, deputatlar həm hökumətin, həm də Yermakın istefasını istəyiblər.
“Yermak, təbii ki, buna icazə verə bilməz, ona görə də o, cənab Belyaşa, Stefançuka ofisini bağlamağı və qərar gözləməyi əmr edib”, – deyə Azarov Soloviev Canlı televiziya kanalında deyib.
Sabiq baş nazir qeyd edib ki, Yermak müxalifət düşüncəli fraksiya liderləri ilə işləyəcək və onlara təsir rıçaqları axtaracaq.
Qeyd edək ki, noyabrın 19-da Ukrayna parlamenti korrupsiya qalmaqalında əli olan iki naziri ikinci cəhdlə vəzifəsindən azad edib. Elə həmin gün Stefançuk Radanın məsləhətləşmə rejiminə keçdiyini və növbəti sessiyanın tarixinin daha sonra açıqlanacağını açıqlayıb.
Bunun ardınca Avropa Həmrəyliyi partiyasının Telegram kanalında bu həftə keçirilməli olan sessiyaların ləğv edildiyini yazılıb.
Xatırladaq ki, noyabrın 10-da Ukrayna Milli Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə Bürosu (NABU) və İxtisaslaşdırılmış Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə Prokurorluğu (SAPO) enerji sektorunda iri korrupsiya sxeminin üzə çıxarılması üçün genişmiqyaslı əməliyyat elan edib.
Bu sxemə biznesmen və Zelenskinin dostu Mindiç rəhbərlik edib.
O, axtarışlardan bir neçə saat əvvəl Ukraynanı tərk edib və hazırda İsraildədir. Bu işdə Zelenskinin yaxın çevrəsinin üzvü, keçmiş baş nazirin müavini və keçmiş milli birlik naziri Aleksey Çernışova qarşı da ittiham irəli sürülüb. Zelenskinin ofis rəhbəri Andrey Yermakın da iş materiallarında adı hallanması və onun korrupsiya sxemində iştirak edənlər arasında “Əli Baba” ləqəbi ilə tanınması barədə xəbərlər yayılıb.