Bu ölkədə ukraynalılara sığınacaq vermək üçün güzəştlər tətbiq ediləcək
German Chancellor Friedrich Merz attends a joint press statement with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy following talks with European and U.S. leaders in Berlin, Germany, Wednesday, Aug. 13, 2025. (AP Photo/Ebrahim Noroozi)
Almaniya Bundestaqı ukraynalı qaçqınlara 2025-ci ildə sığınacaq vermək üçün daha kiçik güzəştlər nəzərdə tutan qanun layihəsini müzakirə edəcək.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə Almaniya kansleri Fridrix Merz deyib.
“Bildiyiniz kimi, biz Bürgergeld-i əsas müavinətə (Grundsicherung) çeviririk. Qanun layihəsi artıq hazırdır. Almaniya Nazirlər Kabinetinin ukraynalı qaçqınların mülki müavinət proqramına daxil edilməsini dayandırmaq və bunun əvəzinə onları sığınacaq axtaranların müavinət sisteminə köçürmək qərarı Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiqlənib və bu ilin sonunda birinci oxunuşda müzakirə olunacaq”, – deyə o bildirib.
“Biz əmək bazarımızda qəbul edilən və real ədalətsizlikləri aradan qaldırmaq yolundayıq ki, Almaniyada işləyənlər bir daha qanuni inam qazansınlar ki, onların vergiləri və sosial sığorta haqları ölkəmizdə qayğı ilə idarə olunur və Almaniyanın sosial təminatına ehtiyacı olanlar öz taleyinə buraxılmasın”, – Almaniya kansleri bildirib.
Öz növbəsində Almaniya üçün Alternativ həmsədri Alice Weidel Mersi sosial və immiqrasiya siyasətlərinə görə kəskin tənqid edib.
“Sadəcə, son altı ayda gələn ukraynalıları müavinət almaq hüququndan məhrum etmək bir damla belə deyil. Almaniyada müraciətləri rədd edilmiş bir milyon sığınacaq axtaran var. Amma hələ də sizin çox açıqlanan deportasiya kampaniyanızdan əsər-əlamət yoxdur”, – o bildirib.
Qeyd edək ki, noyabrın 19-da Almaniya hökuməti 2025-ci il aprelin 1-dən sonra Almaniyaya gələn ukraynalı qaçqınları mülki müavinətlərdən məhrum edəcək düzəlişləri təsdiqləyib. Onlar bundan sonra digər sığınacaq axtaranlar kimi yardım alacaqlar, yəni pul baxımından hazırda aldıqlarından daha azdır. Böyüklər üçün “Bürgergeld” 563 avroya qədər, 15-18 yaş arası yeniyetmələr üçün isə 471 avro təşkil edir. Dövlət mənzil, istilik və digər xərcləri də öz üzərinə götürür. Qaçqın üçün əsas maliyyə yardımı ayda 441 avro təşkil edir.
Qanun layihəsinin əsas məqsədi ukraynalıların əmək bazarına inteqrasiyasını sürətləndirməkdir. Hazırda Almaniyada təxminən 1,1 milyon ukraynalı var. Lakin onların ölkədə məşğulluq göstəriciləri digər Avropa ölkələri ilə müqayisədə xeyli aşağıdır. Məsələn, Polşada orada yaşayan ukraynalıların təxminən 70%-i, Çexiyada isə təxminən 60%-i işləyir. Almaniya hakimiyyəti ukraynalı qaçqınlara iş tapmağa həvəsləndirmək üçün onlara təzyiqi artırmağa ümid edir.