Nura Suri, Vüqar Əhməd və “söyüş bloggerləri”ni nə birləşdirir? — Mədəniyyətimizə qarşı hücumun sifarişçiləri…
Son günlər müğənni, mahnı yazarı, belə demək mümkünsə, əlinə mikrafon alıb oxuyan, oynayan bir qrupun Mədəniyyət Nazirliyinə qarşı hücumları səngimək bilmir. Bu hücumların kökündəki dava “yorğan davası” olduğu da heç kəsə sirr deyil. Bir dövrlər Mədəniyyət Nazirliyindəki yarıtmaz idarəçilikdən gen-bol istifadə edən bu qrup indi başlanan şəffaflıq və ədalətli idarəetmə vəziyyətindən əziyyət çəkirlər. Əlləri hər yerdən üzüldüyü üçün də diletantcasına irəli sürdükləri ittihamlar havada uçuşur.
Bu ittihamlardan biri də “Demokrat.az” saytına qarşı yönəlib. Müğənni Nura Suri “Chatgbt” vasitəsilə “araşdırma” aparıb və “dəhşətli faktlar” tapıb. Daha sonra bu tapdıqlarını sosial şəbəkə hesabında paylaşan müğənni yazır ki, sən demə, “Demokrat.az” saytı və “Manşet.az” saytı Mədəniyyət Nazirliyindən maliyyə aldığı üçün nazirliyi müdafiə edir, müğənniləri, mahnı yazanları, bir sözlə bu “söz davasında” virtual şəbəkələrdə ləşkər çəkənləri isə tənqid edir.
Eyni iddiaları şair, ədəbiyyatşünas, amma efirlərin “ailələr və talelər” tipli verilişlərində hərşeyşünas kimi çıxış edən, eləcə də mahnı sözləri yazmağı ilə tanınan Vüqar Əhməd də irəli sürüb.
Birincisi, bu qrupla Mədəniyyət Nazirliyi arasında baş verənlərdə “Demokrat.az” saytı mövqe sərgiləməyib, sadəcə bütün digər saytlar kimi, nazirliyin məsələyə rəsmi münasibətlərinə yer verib.
Bununla yanaşı, mədəniyyət sahəsində baş verən son proseslərin qaynaqlandığı məsələləri araşdırmağa, bu sahədə köhnədən qalmış yarıtmaz idarəetmənin düzəldilməsi ilə bağlı addımları işıqlandırmağa çalışmışıq. Bu, jurnalistin missiyasıdır.
İkincisi, Mədəniyyət Nazirliyindən iddia edildiyi kimi, “nəsə aldığımız” üçün yox, baş verənlər aktual olduğu üçün bu məsələyə diqqət ayırmışıq. Bu da medianın gündəmə əsaslanan fəaliyyətindən qaynaqlanır.
Üçüncüsü, Nura Suri və Vüqar Əhmədin üzərini açdığı “dəhşətli sirr” əslində normal rəsmi müqavilə sənədidir. Media orqanı olaraq müxtəlif özəl və dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq edirik, o cümlədən, Mədəniyyət Nazirliyi ilə də. Bütün bunlar elektron hökumət portalında rəsmi qaydada öz əksini tapıb. Üzərini açdıqları “sirr” də bundan ibarətdir.
Hərçənd ki, istənilən vətəndaş elektron hökumət portalına daxil ola və bu haqda məlumatları rahat əldə edə bilər.
Bu iddialara baxdıqda bilmirsən, güləsən, yoxsa ağlayasan. Çünki Nura Suri və Vüqar Əhməd kimi cahillər anlamırlar ki, media orqanının yeganə qanuni maliyyə mənbələri reklam və əməkdaşlıqdır. Biz şəffaf media orqanı olduğumuz üçün reklam və digər əməkdaşlıq müqavilələrimiz rəsmi şəkildə ictimaiyyətə açıqlanır, o cümlədən, Mədəniyyət Nazirliyi də eyni şəffaflıq sərgiləyir.
Əslində, bütün baş verənlərin əsas səbəbi də məhz bu şəffaflıq məsələsidir. Mədəniyyət Nazirliyinin daha öncə mövcud olmuş eybəcər idarəetmədən imtina edərək, daha dürüst və ədalətli idarəetmə modeli seçməsi qeyri-şəffaf mühitdən yararlanaraq, ortaya çıxanları və onların arxasındakıları ciddi narahat edir. Nura Suri və Vüqar Əhməd kimilər mədəniyyət sahəsində şəffaflığın yaranması ilə qeyri-şəffaf mühitdə əldə etdiklərindən məhrum olduqlarına görə əl-ayağa düşsələr də, Mədəniyyət Nazirliyinə qarşı hücumların kökü daha dərinə gedir. Bunu hücuma keçən şəbəkənin genişliyi də deməyə əsas verir.
Nazirliyə qarşı qarayaxma kampaniyasını ölkə daxilində Nura Suri, Vüqar Əhməd və digərləri apardığı kimi, ölkə xaricində də “söyüş müxalifəti” kimi tanınan şəxslər də eyni fəaliyyəti göstərir. Eyni iddialar və ittihamlar irəli sürülür, mədəniyyət sahəsindəki şəffaflaşdırma işi haqqda yanlış rəy formalaşdırmaq cəhdləri edilir. Misal üçün, “söyüş müxalifəti” üzvlərinin haqqında cinayət işi açılmaz Nura Suri və Vüqar Əhməd kimilərlə Mədəniyyət Nazirliyinə qarşı eyni ittihaları və iddiaları paralel şəkildə səsləndirməsi təsadüfi deyil. Bu detal ölkə daxilində və xaricindəki şəbəkənin eyni yerdən koordinasiya edildiyini, eyni qüvvələr tərəfindən təlimatlandırdığını və ölkə daxilindən də onlara məlumatlar ötürüldüyünü deməyə əsas verir. “Söyüş müxalifəti”nin ölkə daxilində dövlətə qarşı anti-milli fəaliyyət göstərən qüvvələr tərəfindən formalaşdırıldığı, onlara məlumatların da bu qüvvələr tərəfindən ötürüldüyü haqqında dəfələrlə məlumatlar yayılıb. Görünür ki, bu qüvvələrin növbəti hədəfi şəffaflaşdırma işinin aparıldığı Mədəniyyət Nazirliyidir və şəbəkənin xaricdəki üzvləri ilə daxildəki Nura Suri və Vüqar Əhməd kimi (bu şəxslərə hazır tezislər ötürənlər var) üzvlərinə hücuma keçmək göstərişi verilib. Bu, birbaşa dövlətə qarşı fəaliyyət deməkdir və detalları yalnız istintaq orqanları aydınlaşdıra bilər.
Bütövlükdə, baş verənlər Mədəniyyət Nazirliyinə qarşı eyni yerdən idarə olunan şəbəkənin hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən araşdırılması zərurətini ortaya çıxarıb.