Belçika Aİ-nin bu planına qarşı çıxdı
Belçikanın baş naziri Bart de Vever Aİ-nin dondurulmuş Rusiya aktivlərindən Ukraynanı maliyyələşdirmək üçün istifadə etmək planının ciddi iqtisadi və geosiyasi nəticələrə səbəb ola biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib.
Medialive Euractiv-ə istinadən xəbər verir ki, Vever bu sxemin qüsurlu olduğunu və Belçikanı həssas vəziyyətə salacağını bildirib.
Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Leyenə yazdığı məktubda Vever təklifin sözdə təzminat krediti üçün istifadə ediləcək 185 milyard avroluq aktivlərə sahib olan Brüsseldə yerləşən “Euroclear”ın nüfuzuna xələl gətirəcəyini söyləyib.
Onun sözlərinə görə, Aİ planı investorları Aİ borclarını satmağa və ya Euroclear və digər Avropa qurumlarından vəsait çıxarmağa həvəsləndirə bilər ki, bu da sistemik riskləri artırır və avronun sabitliyini potensial olaraq pozur.
Alternativ olaraq o, Aİ ölkələrini cari yeddiillik büdcədən xərclənməmiş vəsaitlərə üstünlük verməyə çağırıb. O, həmçinin xəbərdarlıq edib ki, aktivlərin verilməsi proqramının tələsik icrası Ukrayna və Rusiya arasında sülh danışıqlarına mane ola bilər.