Konqres prezidentə hərbi əməliyyat keçirməyi qadağan edəcək
ABŞ Konqresi 1991 və 2002-ci illərdə ABŞ prezidentinə Yaxın Şərqdə hərbi əməliyyat keçirməyə icazə verən iki qanunu ləğv etmək istəyir.
Medialive xəbər verir ki, müvafiq müddəalar ABŞ qanunverici orqanında Demokratlar və Respublikaçılar tərəfindən razılaşdırılan cari maliyyə ili üçün müdafiə büdcəsi qanun layihəsinə daxil edilib.
ABŞ Konstitusiyası artıq müharibə elan etmək səlahiyyətini prezidentə deyil, Konqresə verir.
Bununla belə, son onilliklərdə Amerika liderləri xaricdə hərbi güc tətbiq etmək, o cümlədən mahiyyətcə yeni əməliyyatlara başlamaq üçün qanunvericilik səlahiyyətlərini çox geniş şəkildə şərh etdilər. Konqresin bir neçə üzvü dövlət başçısından yalnız qanunvericilik icazəsi ilə hərbi güc tətbiq etməyi tələb edən qətnamələr təqdim edib. Lakin bu qətnamələrin heç biri hələ qəbul edilməyib.
Nəticədə, hər iki partiyanın nümayəndələri Amerika liderlərinin son illərdə Yaxın Şərqdə güc tətbiq edərkən əsas götürdükləri iki qanunu ləğv etmək qərarına gəliblər.
Konqres daha əvvəl Nümayəndələr Palatası və Senat tərəfindən hazırlanan fərqli müdafiə büdcəsi təkliflərinin təfərrüatlarını əlaqələndirmək üçün hər iki palatadan nümayəndələrdən ibarət komissiya yaratmışdı. Razılaşdırılmış müdafiə büdcəsi təklifləri adətən mümkün qədər tez təsdiqlənir.