Avropanın aparıcı transmilli şirkətlərinin rəhbərləri mövcud geosiyasi vəziyyət və islahatların olmaması səbəbindən Aİ ölkələrinə investisiya qoymaqdan çəkinirlər.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə Avropa Sənayeçilərinin Dəyirmi Masasının (ERT) keçirdiyi sorğuda qeyd olunur.
Məlumata görə, iri şirkətlərin təxminən 60 menecerinin üçdə birindən çoxu Avropaya planlaşdırıldığından daha az sərmayə qoyur və ya investisiya qərarlarını təxirə salıb. 45 faiz ABŞ-yə planlaşdırıldığından daha çox sərmayə qoyduğunu bildirib. Avropalıların yalnız 8%-i öz evlərinə daha çox sərmayə qoymağı planlaşdırır.
Respondentlər İtaliyanın keçmiş baş naziri və Avropa Mərkəzi Bankının (AMB) sabiq prezidenti Mario Draqi və İtaliyanın keçmiş baş naziri Enriko Lettanın icmada rəqabət qabiliyyətinin və investisiyaların bərpasına yönəlmiş hesabatlarında əks olunan islahatların həyata keçirilməsində təcililiyin olmamasından narahatdırlar. Bu hesabatlar Brüssel tərəfindən hazırlanıb.
Respondentlərin 76%-i Aİ-nin bu təşəbbüslərindən hələ də faktiki olaraq heç bir müsbət təsir görmədiklərini bildirib.