Qəzza sülh planının 2-ci mərhələsi ilin sonuna qədər elan ediləcək
ABŞ bütün tərəflərin Qəzza sülh planının ikinci mərhələsini bu ilin sonuna qədər icra etməsini gözləyir.
Medialive xəbər verir ki, bu sözləri ABŞ-nin İsraildəki səfiri Mayk Hakabi bunu Newsmax-a verdiyi müsahibədə bildirib.
“Düşünürəm ki, bu, mümkündür. Mən sizə konkret bir tarix deyə bilmərəm, lakin Tramp tərəqqi görmək üçün mütləq irəli getmək istəyir”, – Hukabi deyib.
O qeyd edib ki, İsrail yaxın günlərdə radikal Fələstin HƏMAS hərəkatından son girovunun qalıqlarını ala bilər. Bu prosesin başa çatdırılması sülh planının birinci mərhələsinin həyata keçirilməsi üçün əsas şərtlərdən biridir.
Hakabi qeyd edib ki, HƏMAS artıq sonuncu İsrail girovunun qalıqlarını tapıb.
Səfir həmçinin vurğulayıb ki, Vaşinqton HƏMAS-ın öz bölmələrini tərksilah etməsini gözləyir. Hərəkat müqavimət göstərərsə, HƏMAS üçün yaxşı bir şey olmayacaq, – deyə Hakabi qeyd edib.
Qeyd edək ki, bundan əvvəl Amerikanın “Axios” xəbər agentliyi yazıb ki, Ağ Ev dekabrın 25-dək Qəzza zolağı sülh sazişinin ikinci mərhələsinin başlandığını elan etməyi hədəfləyir.
Xatırladaq ki, oktyabrın 9-da İsrail və radikal Fələstinin HƏMAS hərəkatı Misir, Qətər, ABŞ və Türkiyənin vasitəçiliyi ilə Trampın təqdim etdiyi sülh planının birinci mərhələsini həyata keçirmək barədə razılığa gəliblər. Ertəsi gün Qəzza zolağında atəşkəs qüvvəyə minib.