Almaniya Federal Maliyyə Məhkəməsi gömrükçülərin 100 min tona yaxın neft daşıyan Eventin tankerini müsadirə edə bilməyəcəyinə qərar verib.
Məhkəmə bəyan edib ki, müsadirə tədbirlərinin qanuniliyinə əsaslı şübhələri var.
Gəmi bir ilə yaxındır ki, Rügen sahillərində lövbər salıb. Hüquqi nöqteyi-nəzərdən AB-nin sanksiya tələblərinə baxmayaraq, gəminin fövqəladə istisna ilə yükləri ilə Aİ ərazisinə daxil olub-olmamasına icazə verilib-verilmədiyi bəlli deyil.
Aprelin 14-də Almaniya Maliyyə Nazirliyi elan edib ki, Almaniya hökumətinin “Eventin” tankerinin müsadirə edilməsi ilə bağlı qərarından apellyasiya şikayəti verilib və gəmiyə qarşı bütün sonrakı hərəkətlər məhkəmənin qərarına qədər dayandırılıb.
Martın 29-da Maliyyə Nazirliyi göyərtəsində təxminən 100 min tona yaxın neft olan gəminin müsadirə edilməsi qərarını açıqlayıb.
Martın 21-də tanker Almaniya Gömrük İdarəsinin qərarı ilə Almaniya dövlətinə təhvil verilib.
Qeyd edək ki, fevralda Eventin gəmisi Rusiyanın “kölgə donanması” adlandırılan donanmasının bir hissəsi kimi sanksiyalar siyahısına əlavə edilib.