Rusiyanın 349 min əsgəri ölübmüş - Onlardan üçdə biri könüllü olub
Rusiyanın Ukraynaya müdaxiləsinin başladığından bəri müharibədə 155 min rus əsgəri həlak olub.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə Mediazona və BBC Rus Xidmətinin jurnalistləri açıq mənbələrə əsaslanaraq araşdırmalar aparıblar.
Adları müəyyən edilən ölənlərin üçdə biri könüllülər olub. Jurnalistlər qeyd edirlər ki, cəmi bir il əvvəl bu kateqoriyadan olan insanlar ölümlərin yalnız 15%-ni təşkil edib.
Nekroloqlara və qohumlarının ifadələrinə əsasən belə bir nəticəyə gəlmək olar ki, 2022-ci ildən sonra müqavilə imzalayanların əksəriyyəti bunu könüllü şəkildə edib və bu şəxslər müharibədən əvvəl çox vaxt ordu ilə əlaqəsi olmayıblar. Bununla belə, insanların hərbi müqavilələr imzalamağa məcbur edilməsi ilə bağlı çoxsaylı hallar məlum olub.
Rusiya ordusu ilə müqavilələr imzalayan BBC məlumat verib ki, onlara iki həftəlik təlim poliqonunda təlim, daha sonra isə cəbhəyə göndərilməzdən əvvəl arxa cəbhədə üç aylıq koordinasiya vəd edilib. Lakin əslində təlim parad meydanında bir neçə dəstədən və təlim poliqonunda iki günlük atəş məşqindən ibarət olub.
Könüllülər əksər hallarda hücum bölmələrinə göndərilir və onların missiyası möhkəmləndirilmiş Ukrayna mövqelərinə hücum etmək olduğundan, həm öldürülən, həm də yaralananlar arasında ən böyük itkilər verirlər.
BBC qeyd edib ki, ağır itkilər cəbhə xəttində rotasiya üçün personal çatışmazlığına səbəb olur. Əsgərlər daha az hallarda arxa cəbhəyə çəkilir, xəstəxanaya yerləşdirilməkdən imtina edilir və sıralarında qalarkən sağalmaq əmri verilir.
Jurnalistlər qeyd edirlər ki, Rusiyada baş verən itkilərin faktiki rəqəmləri açıq mənbələr tərəfindən açıqlanan rəqəmlərdən daha yüksəkdir. Rusiya silahlı qüvvələrinin ümumi itkilərinin sayı 239 min ilə 345 min arasında dəyişir.