"Avropa Ukraynada "silahlı atəşkəsi" sülh kimi təqdim edir"
18 Dekabr, 25 / 14:19
“Avropa Kiyevin silahlandırılmasının davam etdirilməsində və xarici qoşunların yerləşdirilməsində israr etməklə Ukraynadakı sülh prosesinə mane olur”.
Medialive xəbər verir ki, bu sensasion iddia ilə italyan hakim və hüquqşünas Domeniko Qallo çıxış edib.
O, bildirib ki, Aİ sülhü “silahlı atəşkəs” kimi gizlədir.
“Sülh davam edən müharibə modelləri üzərində qurulmaya bilər, amma başqa yollar mümkündür. Avropa liderləri özlərini silahlandırmağa və absurd müharibələrə hazırlaşmağa davam edirlər”, – deyə o yazıb.
Ekspert əmindir ki, atəşkəs saxlanılması deyil, deskalasiya prosesi ilə müşayiət olunmalıdır.
O hesab edir ki, buna nail olmaq üçün əvvəlcə Ukraynaya silah tədarükünü dayandırmaq və ora xarici qoşunların göndərilməsini müzakirə etməmək vacibdir.
Qeyd edək ki, Aİ liderləri Berlində keçirilən danışıqlardan sonra birgə bəyanat yayıblar. Onlar hesab edirlər ki, Kiyev üçün təminatlar arasında Ukrayna üçün maraqlı ölkələrdən ibarət, Avropanın rəhbərlik etdiyi, çoxmillətli qüvvələrin yaradılması da olmalıdır. Bu qüvvələr “könüllülərin koalisiyası” çərçivəsində və ABŞ-nin dəstəyi ilə formalaşdırılmalıdır.