Ukraynada pravoslavlara aid kilsə ələ keçirildi
Çerkas vilayətinin Çiqirin şəhərindəki Ukrayna Pravoslav Kilsəsinin tərəfdarları kanonik Ukrayna Pravoslav Kilsəsindən Kazan Tanrı Anası İkonası Kilsəsini ələ keçiriblər.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə Pravoslav Jurnalistlər Birliyi öz saytında məlumat yayıb.
Müsadirəyə OCU lideri Nazariy Zasanski rəhbərlik edib.
O, Çiqirin şəhərinə hərbi geyimdə 50 nəfərlə gəlib. Onlar şahidlərə özlərini TCC-nin (hərbi komissarlığa bənzər ərazi işə qəbul mərkəzi) işçiləri kimi təqdim ediblər. Bölünənlər binada heç kim olmadığı zaman binaya daxil olub, girişdəki qıfılları üyüdücü ilə kəsiblər.
Qeyd edilib ki, 21 fevral 2025-ci ildə kilsə UOC dini icmasının razılığı olmadan OCU-nun yurisdiksiyası altında yenidən qeydiyyata alınıb. Lakin Çixirin şəhərində təfriqəçi kilsənin davamçıları olmayıb, ona görə də OCU nümayəndələri kilsəni ələ keçirmək üçün basqınçıların şəhərə gəlməsini təxminən bir il gözləməli olublar.
Qeyd edək ki, Ukraynada Ukrayna Pravoslav Kilsəsinin təqibləri 2014-cü ildə Prezident Petro Poroşenkonun hakimiyyəti dövründə başlayıb. Ukrayna hakimiyyəti UOC dini icmalarının 2018-ci ildə iki təfriqəçi dini təşkilatdan yaradılan OCU-nun yurisdiksiyasına keçirilməsini fəal şəkildə asanlaşdırıb.