Dekabrın 24-ü tarixi Azərbaycan dövləti, eyni zamanda siyasi tarix üçün xüsusi məna daşıyan günlərdən biridir. Bu gün Prezident İlham Əliyevin doğum günüdür. O, 64 yaşını tamamlayır. Bu rəqəm təkcə təqvim göstəricisi deyil, mürəkkəb regional və qlobal proseslər fonunda formalaşmış bir liderlik yolunun simvoludur.
İlham Əliyevin prezidentliyi dövrü Azərbaycan üçün asan illər olmayıb. Geosiyasi təzyiqlər, enerji bazarlarındakı dəyişikliklər, regional münaqişələr və tarixi Qarabağ Zəfəri. Bütün bunlar onun siyasi irsinin əsas xəttini təşkil edir. 64 yaşına çatan bir lider üçün ən böyük göstərici illərin sayından çox, həmin illərdə verilən qərarların ölkənin taleyinə necə təsir etməsidir.
Onun rəhbərliyi dövründə Azərbaycan özünü regional aktordan beynəlxalq miqyasda söz sahibi olan dövlətə çevirməyi bacardı. Enerji strategiyası, nəqliyyat-logistika layihələri, balanslaşdırılmış xarici siyasət xətti ölkənin müstəqilliyini möhkəmləndirən əsas sütunlar oldu. Bu strategiya təkcə iqtisadi maraqlara deyil, siyasi suverenliyə də xidmət etdi.
Lakin İlham Əliyevin liderliyini tarixə yazan əsas məqam, şübhəsiz ki, Qarabağ məsələsində əldə olunan uğurlu nəticədir. Uzun illər danışıqlar masasında qalan, beynəlxalq hüquq çərçivəsində, lakin faktiki olaraq dondurulmuş bir problemin hərbi-siyasi yolla həll edilməsi Azərbaycan tarixində yeni bir mərhələnin qapısını açdı. Bu mərhələ yalnız ərazi bütövlüyünün bərpası deyil, milli özünəinamın da yenidən formalaşması idi.
64 yaş həm də bir baxış nöqtəsidir. Bu yaşda lider artıq təkcə gündəlik siyasətin deyil, gələcək nəsillərin taleyinə təsir edəcək strateji qərarların məsuliyyətini daşıyır. Qarabağda bərpa-quruculuq işləri, regional sülh gündəliyi, Zəngəzur dəhlizi kimi layihələr məhz bu mərhələnin çağırışlarıdır.
Dünya sürətlə dəyişir və bu dəyişikliklər fonunda ölkəni düzgün istiqamətdə saxlamaq, bəlkə də indiyə qədərki ən çətin vəzifədir. Bu gün İlham Əliyev təkcə bir ölkənin prezidenti deyil, mürəkkəb bir regionun siyasi xəritəsində formalaşmış fiqurdur. Onun 64 yaşı şəxsi yubileydən çox, Azərbaycan dövlətçiliyinin son onilliklərdə keçdiyi yolun xülasəsidir.