Azərbaycanda avtomobilləri daha da bahalaşdıracaq HADİSƏ
Avtomobil idxalçıları və dilerləri Rustavi avtomobil bazarının yaxınlığında etiraz aksiyasına başlayır.
Medialive.az Modern.az-a istinadən xəbər verir ki, onlar hökumətin 6 ildən çox yaşı olan avtomobillərin Gürcüstana idxalını qadağan etmək qərarına etiraz edəcəklər.
Gürcüstan hakimiyyəti qərarlarını ekoloji problemlərlə əlaqələndirir. Köhnə avtomobillərin idxalına yalnız təkrar ixrac məqsədləri üçün icazə veriləcək.
Etiraz aksiyasının şənbə günü saat 15:00-da toplaşması planlaşdırılır.
Avtomobil İdxalçıları Assosiasiyasının rəhbəri Laşa Darbaiseli etirazı “tam şok” və “tam fəlakət” adlandırıb. Assosiasiya hökumətin qərarı nəticəsində avtomobil idxalçılarının ən azı 50%-nin bazarı tərk edəcəyini təxmin edir.
“Bu, işsizlik və iş yerlərinin itirilməsi deməkdir. Yalnız avtomobil idxalçıları üçün deyil, həm də avtomobil təmiri sexlərində işləyənlər və ehtiyat hissələri idxal edənlər üçün… Bu insanlar hara gedəcəklər?”, Darbaiseli deyib.
Xatırladaq ki, Rustavi avtomobil bazarı Qafqazda bu sahədə ən böyük bazardır. Azərbaycan alıcıları adətən bu bazardan Avropa, ABŞ və Yaponiya avtomobilləri əldə edir.