Avropa İttifaqı Misirə 75 milyon avro qrant verəcək
Avropa Komissiyası Brüsseldə Avropa İttifaqı ilə sammitdə Misirə 75 milyon avroluq dəstək paketi imzalamaq niyyətindədir.
Medialive xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, bu barədə Aİ rəsmisi Euronews-a bildirib.
Rəsmi bildirib ki, qrant sosial-iqtisadi inkişafı təşviq etmək, davamlılıq yaratmaq və səhiyyə, təhsil, su və kanalizasiyaya çıxışı yaxşılaşdırmaqla inklüziv inkişafı təşviq etmək məqsədi daşıyır.
Maliyyələşdirmə 2024-cü ilin martında qəbul edilmiş və 2024-2027-ci illər arasında Misirə 7,4 milyard avro həcmində sərmayə qoyulmasını nəzərdə tutan makromaliyyə proqramının bir hissəsidir.
İclasda Aİ-ni Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Leyen və Avropa Şurasının sədri Antonio Kosta təmsil edəcək. Misir prezidenti Əbdülfəttah əs-Sisi də iştirak edəcək.
Aİ sözçüsünə görə, 75 milyon avro qrantdan əlavə, Komissiya proqram çərçivəsində əlavə 7,4 milyard avro kredit də elan edəcək.
Bu ölkədə quş qripi üzə çıxdı - 460 min toyuq tələf oldu
"Tbilisidəki forumda Azərbaycanın iştirakı bizim Cənubi Qafqaza ümumi baxışımızı təsdiqləyir"