Ramiz Mehdiyevin ailə bankı bağlanır?
22 Oktyabr, 25 / 13:31
Prezident Administrasiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyevin cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsindən sonra onun ailəsinə məxsus bankın taleyi müzakirə edilir.
Maliyyə hesabatlarına görə, “Bank BTB” ASC bu ilin yanvar-sentyabr aylarını 641 min manat zərərlə başa vurub. Məlum olub ki, bu zərər ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 30 % çoxdur.
Sentyabrda bank xidmətlərindən istifadə sahəsində müştəri şikayətləri üzri isə “Bank BTB” ASC 5,46 şikayət indeksi ilə ən çox şikayət edilən banklardan biri kimi qırmızı zolaqda qərarlaşıb.
Belə olan halda “Bank BTB” bağlana biləcəyi, lisenziyasının ləğvi barədə müzakirələr aparılır.
Demokrat.az-ın məlumatına görə, Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) sədri Taleh Kazımov bu gün bankın fəaliyyəti barədə danışıb.
O qeyd edib ki, “Bank BTB”nin fəaliyyətində dayanıqlılıqla bağlı hər hansı bir problem yoxdur.
Taleh Kazımov bildirib ki, bankın aktivləri sektorun aktivlərinin 1%-dən aşağıdır.
“Son illər apardığımız nəzarət tədbirləri çərçivəsində bankın dayanıqlılığı möhkəmlənib. Bank bütün prudensial tələblərə riayət edir. Bankdakı əmanətləri 96,3%-i sigortalıdır” – AMB sədri əlavə edib.
Xatırladaq ki, “Bank BTB” 2010-cu ildə yaradılıb. Onun nizamnamə kapitalı 71,45 milyon manatdır. Bankın səhmlərinin 76,74 %-i Nigar Mehdiyevaya, 17,68 %-i Rza Sadiqə (Müşahidə Şurasının sədri), 5,58 %-i isə Tükəzban Mahmudovaya məxsusdur. Nigar Mehdiyeva Ramiz Mehdiyevin gəlinidir.