Rusiyada uşaqlı ailələr üçün yeni vergi tətbiq ediləcək
Rusiyada illik ailə ödənişi 2026-cı il yanvarın 1-dən etibarən əlçatan olacaq. Bu, iki və ya daha çox uşağı olan ailələr üçün ailə vergisinin tutulması haqqında 2024-cü ildə imzalanmış əsas qanundan irəli gəlir.
Medialive xəbər verir ki, bunu Rusiya Federasiyasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirinin birinci müavini Olqa Batalina açıqlayıb.
Beləliklə, ödənilən 13% fərdi gəlir vergisinin 7%-i iki və ya daha çox uşağı olan işləyən valideynlərə (və ya qəyyumlara) ödənilir. Bununla belə, belə bir ailənin adambaşına düşən orta gəliri yaşayış bölgəsində müəyyən edilmiş adambaşına düşən yaşayış minimumunun 1,5 mislindən çox olmamalıdır.
Ödəniş üçün ərizələr 2026-cı il iyunun 1-dən oktyabrın 1-dək verilə bilər.
Bu arada Rusiyanın əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anton Kotyakov Dövlət Dumasının Büdcə və Vergilər Komitəsinin iclasında iki və ya daha çox uşağı olan 7 milyondan çox işləyən valideynin 2026-cı ildə ailə vergisi ödənişlərini alacağını bildirib.
Ödənişin hesablanması üçün gəlirin hesablanması proseduru vahid faydaya bənzəyir. Adambaşına düşən orta gəlir hesablanarkən ailənin aşağıdakı gəlirləri nəzərə alınacaq: əmək haqqı, pensiyalar, təqaüdlər, özünüməşğulluqdan əldə olunan gəlirlər, alimentlər, müqavilələr üzrə ödənişlər, əmanətlər üzrə faizlər (18 yaşınadək uşaqlara qəyyumluqda açılmış nominal hesablar üzrə faizlər istisna olmaqla) və vahid müavinət.
Bu halda ailə müavinətinin alınması üçün adambaşına düşən orta gəlir hesablanarkən aşağıdakılar nəzərə alınmır: keçmiş illər üçün ailə ödənişi məbləğləri, əlil uşağa və ya I qrup uşaqlıq əlilinə qulluq edən işsizlərə verilən ödənişlər, ödəniş üçün müraciət edilərkən 18 yaşına çatmış uşaqlara ödənilən aliment və ya kapitalın tam 23 yaşına çatmış uşağa aliment; standart, sosial vergi ayırmaları (müalicə, dərman, təhsil, idman və s.), sosial müqavilə, dəymiş zərərin əvəzini ödəmək üçün birdəfəlik sığorta ödənişləri, uşağın müalicəsinə birdəfəlik yardım, mənzil və ya nəqliyyat almaq üçün dövlət subsidiyaları, “Ana Qəhrəman” adına layiq görülmüş qadınlara birdəfəlik ödəmələr, “Valideyn Şöhrəti” ordeni və medalı, övladlarının nominal hesabında olan faizlər üzrə gəlirlər.