Putin iki yeni bayram günü təsis etdi
TYUMEN REGION, RUSSIA - DECEMBER 1, 2020: Russia's President Vladimir Putin holds a meeting on the strategic development of the petrochemical industry via video link from Sibur's ZapSibNefteKhim petrochemical facility in Tobolsk as part of his working trip to the Ural Federal District. Alexei Nikolsky/Russian Presidential Press and Information Office/TASS ñ????Ä. ì???????Ä ???????. ì???????. ????????? ñë ¨??????? ????? ?? ????Ä ????????Ä ?? ??????????????? ???????? ??????????????????? ??????? ? ?????? ????????????????Ä?? ? ?????? ????????Ä ???????? ??? "´??ó??????????". ??????? ??????????/?????-?????? ?????????? ñë/ì?óó
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Rusiya Federasiyasının Yerli Xalqları Gününün və Rusiya Federasiyası Xalqlarının Dilləri Gününün təsis edilməsi haqqında fərman imzalayıb.
Medialive xəbər verir ki, bu bayramlar müvafiq olaraq aprelin 30-da və sentyabrın 8-də qeyd olunacaq.
Rusiyanın Yerli Xalqları Günü onların ənənəvi həyat tərzini, iqtisadi fəaliyyətlərini, sənətkarlıqlarını və özünəməxsus mədəniyyətini qorumaq üçün qeyd olunacaq. Rusiya Federasiyası Xalqlarının Dilləri Günü rus xalqlarının dillərinə dəstəyi qorumaq üçün təsis edilib.
Qeyd edək ki, bir müddət öncə rus dilinin və Rusiya xalqlarının dillərinin dəstəklənməsi üzrə dövlət siyasətinin həyata keçirilməsi Şurasının iclasında Rusiya lideri şair Rəsul Həmzətovun doğum günündə – sentyabrın 8-də qeyd olunacaq Rusiya Xalqlarının Dilləri Gününün təsis edilməsini təklif edib.