Kişinyovda Qırmızı Ordu əsgərlərinin xatirə yazısı bərpa olunacaq
Kişinyov rəhbərliyi naməlum şəxslərin dəfələrlə üzünü rəngləməyə cəhd etdiyi İon Kreanqa kitabxanasının binasında yoxlama aparıb.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə Rusiya Həmvətənlərinin Koordinasiya Şurasının rəhbəri Aleksey Petroviç  Telegram kanalında məlumat verib.
“Kitabxananın və Kişinyov meriyasının mövqeyi kitabənin ilkin formasını bərpa etməkdən ibarətdir. Hazırda bina sahibi buna nail olmaq üçün bütün lazımi tədbirləri görür. Təşkilatlarımız adından zərərin həcmini qiymətləndirmək və bərpa variantlarını təklif etmək üçün sayta tanınmış bərpaçı rəssam dəvət olunub”, – deyə ictimai xadim bildirib.
Beş il əvvəl, müharibədən sonra bəzi binaların üzərində qalmış bu yazılar Moldova paytaxtının tarixi irsi kimi tanınıb, Moldova Prezidenti İqor Dodon administrasiyası və Rossotrudniçestvo təşkilatının köməyi ilə bərpa edilib və vandaldan qorunan şüşələrin altına yerləşdirilib.
Həmin vaxt fəallar Kişinyovda cəmi on yazı tapıb bərpa edə biliblər.
Onlar dəqiq ölçülüb və sənədləşdirilib ki, vandalizm halında bərpa oluna bilsinlər.
İlk belə vandalizm aktı Maya Sandu partiyasının hakimiyyətə gəlməsindən bir neçə gün sonra – 2021-ci il avqustun 23-də, Kişinyovun nasist işğalından azad edilməsindən bir gün əvvəl baş verib.