Faiz xərcləri sürətlə artır
Bankın faiz xərcləri də artmaqda davam edir. 2025-ci ilin ilk doqquz ayında bank 90 milyon 839,35 min manat faiz ödənişi həyata keçirib ki, bu da ötən illə müqayisədə 43,76% artım deməkdir.
Xüsusilə cəlb edilmiş kreditlərə görə ödənilən faizlər 2,85 dəfə artaraq 46 milyon 214,38 min manata çatıb. Mərkəzi Bank və dövlət fondları qarşısında faiz ödənişləri isə 169 dəfə artaraq 429,62 min manat təşkil edib. Bu, bankın maliyyə yükünün kəskin ağırlaşdığını göstərir.
Problemli kreditlər iki dəfə artıb
Bankın problemli kredit portfeli də böyüməkdədir. 2025-ci ilin üçüncü rübündə vaxtı keçmiş kreditlərin həcmi 19 milyon 667,26 min manat təşkil edib. Bu göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə təxminən 2 dəfə artıb. Problemli kreditlərin ümumi kredit portfelində xüsusi çəkisi 1,25%-ə çatıb.
Bu dinamika bankın risk idarəçiliyi və kredit siyasətində problemlərin olduğunu göstərir.
Səhmdarlar kimlərdir?
Bankın səhmdar strukturu ailədaxili pay bölgüsünün üstünlük təşkil etdiyini göstərir. “Bank Respublika”nın əsas səhmdarları Quliyev ailəsinin üzvləridir: