Aİ Brexitə cərimələr bəndi əlavə etdi - London şərtləri pozarsa...
Avropa İttifaqı Britaniya ilə müzakirə olunan saziş layihəsinə Brexitdən sonra münasibətləri yenidən qurmaq üçün Londonun şərtlərini pozacağı təqdirdə böyük cərimələri nəzərdə tutan bənd daxil edib.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə Financial Times qəzeti məlumat yayıb.
Məlumata görə, Britaniya hökuməti, xüsusən də Britaniya qida və içki ixracatçıları üçün bürokratik maneələrin aradan qaldırılmasına yönəlmiş razılaşmanı pozarsa, maliyyə kompensasiyası ödəməli olacaq. Ödənişlər infrastruktur və avadanlıqların yaradılması, ilkin işçi heyətinin işə götürülməsi və lazımi sərhəd nəzarətinin qurulması üçün təlim daxil olmaqla xərcləri ödəmək üçündür.
Avropalı diplomatlar bu müddəanı “Farage bəndi” adlandırıblar.
Onlar bildiriblər ki, bu bənd baş nazir seçiləcəyi təqdirdə, Britaniyanın İslahatçı lideri Naycel Farage-ın hazırkı Leyborist hökuməti tərəfindən həyata keçirilən Aİ ilə uyğunlaşdırılmış kursdan imtina edə biləcəyi riskindən bloku qorumaq üçün nəzərdə tutulub.
Reform UK lideri potensial müqaviləni ləğv edəcəyinə söz verib və Baş nazir Keir Starmer tərəfindən imzalanan heç bir müqavilə çərçivəsində Brüsselə pul köçürməyəcəyini bildirib.
Britaniyanın Aİ-dən çıxması ilə bağlı referendum 23 iyun 2016-cı ildə keçirilib. Britaniyalıların 51,9%-i Aİ-dən çıxmağın lehinə, 48,1%-i isə əleyhinə səs verib. Bir neçə illik danışıqlardan sonra Britaniya 2020-ci il fevralın 1-i Aİ-dən ayrılıb.
2020-ci ilin dekabr ayında iki tərəf Brexitdən sonrakı razılaşma əldə ediblər. Bu razılaşmaya mal və xidmətlər üçün kvota və ya tarif olmadan sərbəst ticarət zonası və Britaniya vətəndaşlarının 90 günə qədər Aİ-yə və Aİ-dən vizasız səyahəti daxil edilib.