Ali Radanın deputatının evində axtarış aparıldı - 250 min dollar rüşvət alıbmış
Hazırda evində axtarış aparılan Ali Radanın deputatı Anna Skoroxod sahibkardan 250 min dollar tələb ediblər.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə “Ukrayna pravda” nəşri hüquq-mühafizə orqanlarındakı mənbələrə istinadən məlumat yayıb.
Bu gün səhər saatlarında Ukrayna Milli Antikorrupsiya Bürosu (NABU) antikorrupsiya qurumlarının Ukrayna Təhlükəsizlik Xidməti (SBU) ilə birlikdə Ali Rada deputatının evində axtarışlar apardığını bildirib. Üzv evində axtarış aparıldığını təsdiqləyib.
Qeyd edək ki, noyabrda Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə Mərkəzi məlumat verib ki, Ukrayna Milli Antikorrupsiya Bürosunun (NABU) biznesmen və korrupsiya şəbəkəsinin rəhbəri Timur Mindiçin mənzilində hazırladığı qalmaqallı səs yazılarında Ukrayna parlamentinin azı beş deputatının adı çəkilib. Skoroxod adı çəkilənlər arasında olub.
Skoroxod bundan əvvəl siyasi qrup daxilində yaranmış münaqişədən sonra hakim Xalqın Qulu Partiyasından xaric edilib.
Deputat 2019-cu il noyabrın 14-də hakimiyyəti onun əri Aleksiy Alyakini fraksiya mövqeyinin əleyhinə səs verdiyinə görə həbs etməkdə ittiham edib. Skoroxod saxlanmasını onun birinci oxunuşda torpaq bazarının açılması haqqında qanun layihəsinin əleyhinə səs verməsi ilə əlaqələndirib. Eyni zamanda fraksiya lideri David Arakhamia Skoroxod-u rüşvət təklif etməkdə ittiham edib. Arakhamia həmçinin iddia edib ki, Skoroxod Radada konkret oliqarx qrupların maraqları üçün lobbiçilik edib.
O, xəbərdarlıq edib ki, onun deputat qrupundan çıxarılması təşəbbüsü ilə çıxış edəcək. Arakhamiyanın ittihamlarına cavab olaraq Skoroxod iddia edib ki, guya deputatlar zərflərdə 5 min dollar alırlar. Xalqın xidmətçisi fraksiya daha sonra Skoroxod-u qovmaq qərarına gəlib. O, daha sonra oliqarx İqor Kolomoyski ilə əlaqəli olan “Gələcək Naminə” parlament qrupunun üzvü olub.