Avropa 2035-ci ilə qədər hərbi cəhətdən muxtar olacaq
Avropa Birliyi ölkələri 2035-ci ilə qədər hərbi muxtariyyətə nail olacaqlar.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə Belçika Baş Qərargah rəisi, Hərbi Hava Qüvvələri generalı Frederik Vansina istinadən məlumat yayıb.
Vansina NATO-nun şərq cinahındakı bir neçə ölkəyə üç günlük səfərindən sonra bildirib ki, 2030-cu ilə qədər irəliləyəcək və 2035-ci ilə qədər Avropa qeyri-nüvə silahları baxımından muxtar olacaq.
Agentliyin məlumatına görə, Belçika hazırda öhdəliklərinə uyğun olaraq müdafiə xərclərini ÜDM-in 2%-nə çatdırmağa çalışır. Xüsusilə, Belçika hökuməti əlavə F-35 qırıcı təyyarələri, PUA-lar və hava hücumundan müdafiə sistemləri sifariş edir və ordu üçün fəal şəkildə əsgər cəlb edir.
Vansina görə, NATO ölkələrinin əsas məqsədi ordularını qabaqcıl texnologiya ilə təmin etməkdənsə, kritik kütləyə nail olmaqdır. Beləliklə, Belçika Baş Qərargah rəisinin sözlərinə görə, dövlətin döyüş tapşırıqlarını effektiv şəkildə yerinə yetirmək üçün mütləq ən qabaqcıl dronlar almağa ehtiyacı yoxdur.
Qeyd edək ki, noyabrın 24-də Belçikanın müdafiə naziri Teo Franken ölkə hökumətinin qarşıdan gələn büdcədə hərbi xərclərin 2025-ci ildə ÜDM-in 1,4%-dən 2026-cı ildən etibarən ÜDM-in 2%-nə qədər artırılmasına razılıq verdiyini açıqlayıb.