Avropa Kiyevin maliyyələşdirilməsində ABŞ-nin dəstəyindən məhrum olub
Avropa Kiyevin maliyyələşdirilməsində ABŞ-nin dəstəyindən məhrum olub və onun gələn il xərcləyəcəyi 60 milyard avronun necə ayrılacağı hələ də qeyri-müəyyən olaraq qalır.
Medialive bildirir ki, bu barədə “Corriere della Sera” qəzeti xəbər dərc edib.
Nəşr qeyd edib ki, Ukraynaya maliyyə yardımı indiyədək artmaqdadır – 2022-ci ildəki 74 milyard avrodan 2023-cü ildə 79 milyard avroya və 2024-cü ildə 89 milyard avroya, ABŞ-nin payı isə Avropa hissəsindən bir qədər böyükdür.
Qəzet Ukrayna mənbələrinə istinadən yazıb ki, Ukrayna müdafiə sənayesi vəsait çatışmazlığı səbəbindən potensialının yalnız üçdə birini istifadə edir. Buna görə də Avropa üçün Rusiyanın dondurulmuş aktivlərindən istifadə etmək və ən azı 140 milyard avro tapmaq çox vacibdir ki, bu da münaqişənin gələcəyini həll edə bilər və Kiyevə ən azı iki il daha mübarizə aparmağa imkan yaradır.
Qeyd olunub ki, Avropada bu məsələdə yekdil fikir yoxdur: Almaniya, Skandinaviya ölkələri, əksər Şərqi Avropa ölkələri krediti Rusiyanın aktivlərindən istifadə edərək Kiyevə köçürməkdə qərarlıdır, Fransa və İtaliya isə maliyyə məsuliyyətini öz üzərinə götürmək istəmir.
Avropa İttifaqı Kiyevi dəstəkləmək üçün dondurulmuş Rusiyanın 210 milyard avroluq aktivlərinin ekspropriasiya imkanını müzakirə edir. Liderlər artıq Avropa Komissiyasına belə bir addımın riskləri ilə bağlı ətraflı araşdırma aparmağı tapşırıblar. Aİ-nin Brüsseldə keçirilən sonuncu sammitində Rusiya aktivlərinin istifadəsi ilə bağlı razılığa gəlmək mümkün olmayıb. İlin sonuna kimi qərarın veriləcəyi gözlənilir.