Dekabrın 10-dan etibarən Avstraliyada yaşı 16-dan az olan şəxslərin sosial şəbəkələrdə şəxsi hesab açmalarına qadağa qoyulacaq.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə BBC News məlumat yayıb.
Bildirilib ki, bu qadağa uşaqların sosial mediada məruz qala biləcəyi təzyiq və riskləri azaltmaq məqsədi daşıyır, buna səbəb onları ekranlarda daha çox vaxt keçirməyə təşviq edən dizayn xüsusiyyətləri, eləcə də onların sağlamlığına və rifahına zərər verə biləcək məzmun.
Bu ilin əvvəlində hökumətin sifarişi ilə aparılan araşdırma 10-15 yaşlı uşaqların 96%-nin sosial mediadan istifadə etdiyini və onların hər 10-dan yeddisinin zərərli məzmun və davranışlara məruz qaldığını müəyyən edib.
Bu davranış qadın mizoginistik məzmundan tutmuş yemək pozğunluqlarını və intiharı təbliğ edən videolara qədər uzanırdı. Hər yeddi nəfərdən biri böyüklər və ya daha yaşlı uşaqlar tərəfindən kobud davranışlar gördüklərini bildirdi və yarıdan çoxu kiber zorakılığın qurbanı olduqlarını söyləyib.