• istehsal və daşınma xərclərinin artması,
• sektorda əməkhaqlarının yüksəlməsi,
• un istehsalında xarici asılılıq.
“Çörəyin əsas xammalı olan unun böyük hissəsi xaricdən idxal edilir və yerli istehsal tələbatı tam ödəmək gücündə deyil. Bu isə xarici bazarlarda qiymət artımının birbaşa olaraq çörəyin maya dəyərinə təsir göstərməsinə səbəb olur”.
Vüqar Oruc: Qiymətləndirmə fəaliyyəti Prezident İlham Əliyevin qayğısı  sayəsində mühüm instituta çevrilib - AZƏRTAC
V.Oruc vurğulayıb ki, dövlət sosial siyasət çərçivəsində çörəyin qiymətinin kəskin artmasının qarşısını almağa çalışacaq:
“Dövlət ya qiymət artımının minimum səviyyədə qalmasına çalışacaq, ya da əməkhaqları və sosial müavinətlərin artırılması yolu ilə bu artımı kompensasiya edəcək. Çünki çörəyin qiymətindəki dəyişiklik yoxsulluq səviyyəsinə ciddi təsir göstərir”.
Faiz göstəricilərinə toxunan ekspert bildirib ki, əgər dövlət subsidiyaları olmasa, mövcud xərclər nəzərə alınmaqla 2026-cı ildə çörəyin qiyməti hətta 50 faizə qədər arta bilər. Lakin subsidiyaların davam edəcəyi halda qiymət artımının 5–10–15 faiz civarında olacağı gözlənilir.
Sonda V.Oruc bildirib ki, 2026-cı ildə dövlət dəstək resursları məhdud olsa da, çörəyin Azərbaycan cəmiyyətində strateji və sosial əhəmiyyətini nəzərə alaraq, bu sahədə yardım siyasətinin davam etdirilməsi gözlənilir:
“Çörəyin qiyməti bazar münasibətlərinin və sərbəst tənzimləmənin ümidinə buraxılmayacaq. Əks halda qiymət artımı  daha yüksək ola bilər”.