“Cənab Prezident İlham Əliyevin 2003-cü ildə hakimiyyətə gəlişi Azərbaycan üçün mühüm tarixi mərhələ oldu. Postsovet məkanında müstəqillik qazanmış ölkənin qarşısında çoxsaylı çətinliklər dururdu: iqtisadi böhran, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, işğal altında olan ərazilər, daxili siyasi qeyri-sabitlik və beynəlxalq aləmdə zəif mövqe. Son iki onillikdə həyata keçirilən siyasət məhz bu çağırışlara cavab vermək üzərində qurulub”.
Bu fikirləri Medialive.az-a açıqlamasında Milli Məclisin deputatı Naqif Həmzəyev deyib.
O bildirib ki, İlham Əliyev Xəzər dənizinin neft-qaz ehtiyatlarının beynəlxalq bazarlara çatdırılması üçün müəyyən infrastrukturların yaradılmasında böyük rol oynayıb:
“Bakı–Tbilisi–Ceyhan (BTC) neft kəməri (2006) ilk dəfə Xəzər neftinin Rusiyanı yan keçməklə Qərb bazarlarına çatdırılmasını mümkün etdi. Bakı–Tbilisi–Ərzurum (Cənub Qafqaz Boru Kəməri) (2007) Azərbaycan qazının Gürcüstan və Türkiyəyə ixracını təmin etdi. Trans-Anadolu (TANAP) və Trans-Adriatik (TAP) boru kəmərləri (2020) vasitəsilə isə Azərbaycan qazının birbaşa Avropa bazarına çıxışı mümkün oldu və “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsi tamamlandı. Bu layihələr Azərbaycanı regional enerji təchizatçısına çevirdi və ölkəni Avropanın enerji təhlükəsizliyi strategiyasında mühüm oyunçu etdi. 2022-ci ildə Rusiya–Ukrayna müharibəsindən sonra Azərbaycan qazının Avropa üçün əhəmiyyəti daha da artdı”.
Deputat əlavə edib ki, Prezident qeyri-neft sektorunun da inkişafı üçün misilsiz işlər görüb:
“Neft gəlirlərindən asılılığın azaldılması məqsədilə bir sıra sahələrə investisiyalar yönəldildi. Subsidiyalar, güzəştli kreditlər və müasir texnologiyaların tətbiqi vasitəsilə kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı artırıldı. Ərzaq təhlükəsizliyi prioritet istiqamətlərdən birinə çevrildi. Qobustan, Şəki, Qəbələ, Şahdağ, eləcə də Xəzər sahili boyunca turizm infrastrukturunun yaradılması həyata keçirildi. Bakıda Formula-1 yarışları, Avropa Oyunları (2015), İslam Həmrəyliyi Oyunları kimi beynəlxalq tədbirlərin keçirilməsi ölkənin turizm potensialını nümayiş etdirdi. Bakı şəhərinin “Qafqazın Silikon Vadisi” kimi tanıdılması məqsədilə rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına xüsusi diqqət yetirildi. ASAN xidmət mərkəzləri, e-hökumət sistemləri və rəqəmsal innovasiya mərkəzlərinin yaradılması bu strategiyanın əsas tərkib hissəsidir.
N. Həmzəyev vurğulayıb ki, cənab Prezident İlham Əliyevin nəqliyyat dəhlizləri və regional inteqrasiya məsələlərində də danılmaz fəaliyyəti mövcuddur:
“Bakı–Tbilisi–Qars dəmir yolu (2017) Çin–Avropa nəqliyyat marşrutunun mühüm hissəsi kimi Orta Asiya–Qafqaz–Türkiyə–Avropa bağlantısını təmin etdi. Şimal–Cənub Nəqliyyat Dəhlizi Rusiya, İran və Hindistan arasında yükdaşımalarında Azərbaycanın tranzit rolunu artıracaq. Zəngəzur dəhlizi 2020-ci il münaqişəsindən sonra Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə Azərbaycanın əsas ərazisi arasında nəqliyyat əlaqəsinin bərpasını nəzərdə tutur. Vaşinqtonda aparılan danışıqlar bu layihənin reallaşmasını daha da real edir. Layihənin ən gec 2028-ci ilə qədər istismara verilməsi gözlənilir”.
Parlamentari Qarabağ münaqişəsinə də toxunaraq İlham Əliyevin qətiyyətli mövqeyi və əzmkar fəaliyyəti nəticəsində 20 faiz Azərbaycan torpaqlarının geri alınmasından danışıb:
“1988–1994-cü illərdə baş vermiş müharibə nəticəsində Dağlıq Qarabağ və ətraf yeddi rayon Ermənistan silahlı qüvvələrinin nəzarəti altına keçmişdi. Təxminən 1 milyon azərbaycanlı öz doğma yurdlarından didərgin düşmüş, minlərlə insan həlak olmuşdu. 2020-ci ilin sentyabr–noyabr aylarında baş vermiş 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycan öz ərazilərinin böyük hissəsinə nəzarəti bərpa etdi, Şuşa şəhəri azad olundu, Rusiya sülhməramlı qüvvələri bölgəyə yerləşdirildi və üçtərəfli bəyanatla atəşkəs elan edildi. 2023-cü ildə isə Azərbaycanın suverenliyi tam bərpa olundu. Azərbaycan bayrağı Xankəndi, Xocalı və Xocavənddə dalğalanmağa başladı”.
Müsahib sonda qeyd edib ki, Azərbaycanın bütün sahələrində inkişaf, dirçəliş – bir sözlə uğurların mərkəzində Prezident İlham Əliyev dayanır:
“Müasir pilotsuz uçuş aparatları (PUA), dəqiq zərbə sistemləri və koordinasiyalı əməliyyatlar Azərbaycan Ordusunun texnoloji üstünlüyünü nümayiş etdirdi. 2020-ci ildən sonra azad edilmiş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işlərinə başlanıldı. Minalardan təmizləmə prosesi (hələ də davam edir), yolların, körpülərin və digər infrastrukturun bərpası, “yaşıl enerji” zonası konsepsiyasının tətbiqi, Şuşanın mədəni paytaxt elan edilməsi, Füzuli, Zəngilan və Laçında beynəlxalq hava limanlarının inşası mühüm layihələr sırasındadır. Əldə edilən bütün bu uğurların mərkəzində Prezident İlham Əliyevin qətiyyətli mövqeyi və əzmkar fəaliyyəti dayanır”.