Hersoq Netanyahunun əfv olunmasını nəzərdən keçirəcək
İsrail Prezidenti İsaak Hersoq Baş nazir Benyamin Netanyahunun əfvini nəzərdən keçirəcək və Ədliyyə Nazirliyi rəsmilərinin tövsiyələrini gözləyəcək.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə Kan dövlət xəbər agentliyi məlumat yayıb.
Onun sözlərinə görə, baş nazir dekabrın 7-də Qüdsdə Almaniya kansleri Fridrix Merzlə birgə mətbuat konfransı zamanı əfv müqabilində siyasi həyatı tərk etmək niyyətində olmadığını bəyan etdikdən sonra da Hersoqun yanaşması dəyişməz qalıb.
Bununla belə, Politico-a müsahibəsində Hersoq Netanyahunun əfv olunması məsələsinin İsrailin sırf daxili məsələsi olduğunu bildirib.
O, Amerika liderinin Netanyahunun əfv olunması ilə bağlı dəfələrlə etdiyi çağırışlardan sonra Trampın əfv tələbini şərh edərkən deyib.
Qeyd edək ki, noyabrın 30-da Hersoqun ofisi elan edib ki, Netanyahunun vəkili Amit Hadad vasitəsilə əfv üçün rəsmi sorğu məktubu göndərib. Bu sorğu baxılmaq üçün İsrail Ədliyyə Nazirliyinə təqdim edilib, ondan sonra Hersoqun ofisinə qaytarılacaq və o, səlahiyyətli Ədliyyə Nazirliyinin rəsmilərinin rəyləri əsasında yekun qərar verəcək.