"iPhone" batareyasının ömrünü uzatan xüsusiyyət ortaya çıxdı
İOS 26-da yeni funksiya iPhone batareyasının ömrünü əhəmiyyətli dərəcədə artıracaq.
Medialive-nin məlumatına görə, bu iddia 9to5Mac sənaye nəşrində əksini tapıb.
Adaptive Power funksiyası əməliyyat sisteminin buraxılışı ilə birlikdə bu payızda iOS 26-da təqdim edilib.
Yeni funksiya smartfonun enerji istehlakını təhlil edir və batareyanın tükənməsi həddindən artıq olarsa, iPhone performansına düzəlişlər edir.
Jurnalistlər Adaptiv Gücü standart enerjiyə qənaət rejimi ilə müqayisə ediblər. Sonuncu zorla ekran parlaqlığını azaldır, bir çox fon proseslərini dayandırır və bildiriş sürətini azaldır.
Məqalədə həmçinin deyilir ki, Adaptiv Gücü birbaşa süni intellektə (AI) bağlı deyil, lakin o, Apple-ın neyron şəbəkəsi ilə eyni məhdudiyyətlərə malikdir. Yeni funksiya yalnız iPhone 15 Pro və 15 Pro Max və yeni iPhone 16 və 17 seriyasındakı bütün cihazlarda işləyir.
Qeyd edək ki, daha əvvəl bildirilmişdi ki, Apple rəsmilərinin təzyiqi səbəbindən Avropa İttifaqı (Aİ) ölkələrində izləmə mühafizə funksiyasını söndürə bilər.
Məsələn, Almaniyanın antiinhisar agentliyi bu funksiyanın iPhone proqram tərtibatçılarının hüquqlarını pozduğundan şübhələnir.