Karahantəpə 2025-ci ilin ən mühüm arxeoloji kəşfləri sırasında yer aldı
Türkiyənin Şanlıurfa vilayətində yerləşən Karahantəpə arxeoloji ərazisi 2025-ci ilin ən mühüm arxeoloji kəşflərindən biri seçilib.
Medialive.az xəbər verir ki, Türkiyənin Daş Təpələr Layihəsinin tərkib hissəsi olan bu Neolit dövrü yaşayış məskəni nüfuzlu “Arxeologiya” jurnalının üz qabığında yer alıb.
Göbəklitəpə ilə eyni bölgədə yerləşən Karahantəpə erkən dövr Neolit dövrünə (təxminən 12.000–10.200 il əvvəl) aid mühüm tapıntıları ilə diqqət çəkir. Jurnal bildirir ki, son kəşflər Cənub-Şərqi Anadoluda yaşayan erkən icmaların dünyagörüşü haqqında anlayışları köklü şəkildə dəyişməyə davam edir.
Bu il aparılan qazıntılar zamanı insan üzü oyulmuş nadir bir “T” formalı daş sütun və dünyanın ən qədim üçölçülü təsvirlərindən biri ola biləcək tapıntılar qrupu aşkar edilib. Qazıntı rəhbəri Necmi Karul sütunun üz hissəsinin bu strukturların insan fiqurlarını simvolizə etdiyi fikrini gücləndirdiyini bildirib.
“Arxeologiya” jurnalı vurğulayır ki, bu tapıntılar maddi qalıqların az olduğu bir dövrdə mürəkkəb və simvolik ifadələrin mövcudluğunu sübut edən nadir nümunələrdir.
Türkiyənin mədəniyyət və turizm naziri Mehmet Nuri Ersoy Karahantəpənin jurnalda yer almasını məmnunluqla qarşılayaraq, Daş Təpələr Layihəsinin bölgəni “dünyanın Neolit paytaxtı”na çevirmə potensialına malik olduğunu qeyd edib.