Latviya Ukraynaya 21 “Patria” zirehli transportyoru hədiyyə edib
Latviya Ukraynaya 21 ədəd Patria 6×6 zirehli transportyoru hədiyyə edib.
Medialive xəbər verir ki, bunu Ukraynanın müdafiə naziri Denis Şmixal açıqlayıb.
Bildirilib ki, zirehlilərin təhvil verilməsi Riqadakı Adazi hərbi bazasında həyata keçirilib,
“Bu maşınlar dərhal Xüsusi Əməliyyat Qüvvələrində yerləşdiriləcək. Ümumilikdə, biz 2025-ci ilə qədər vəd edilmiş 42 zirehli maşının hamısını aldıq – buna görə sizə təşəkkür edirik. Bundan əlavə, latviyalılar daha əvvəl elan edilmiş hərbi yardım paketinin bir hissəsi olan daha 12 CVR(T) döyüş kəşfiyyat maşını bağışlayıblar”, – Şmixal yazıb.
Şmixal Latviyanın müdafiə naziri Andris Sprudsa, hökumətə və bütün latviyalılara “fövqəladə səviyyədə” dəstəyə görə təşəkkür edib. O, həmçinin ölkəyə PURL təşəbbüsünə 2,2 milyon avro məbləğində əlavə töhfəyə və Sığınacaq Koalisiyasına maliyyə dəstəyinə görə təşəkkür edib. “Ukraynada beş hərbi reabilitasiya mərkəzinin bərpası üçün NATO-nun Renovator layihəsində iştirak son dərəcə vacibdir. Biz bizimlə çiyin-çiyinə atılan hər bir addımı yüksək qiymətləndiririk”, – o əlavə edib.