Qərb İrana qarşı sanksiyaları bərpa etmək üçün bütün razılaşmaları pozduğu bir vaxtda Moskva Tehrana İranın nüvə proqramı ilə bağlı məqbul həll yolu tapmaqda kömək etməyə hazırdır.
Medialive xəbər verir ki, bu sözləri Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov Moskvada İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçi ilə danışıqlardan sonra keçirilən mətbuat konfransında bildirib.
Lavrov bildirib ki, Rusiya İranın nüvə proqramı ilə bağlı vəziyyəti bir qrup Qərb ölkəsi tərəfindən qəbul edilən tamamilə aqressiv, qanunsuz anti-İran mövqeyi kontekstində ətraflı ediblər.
“Rusiya bir daha iranlı dostlarına Qərbin yaratdığı nüvə böhranının həlli üçün məqbul həll yolları tapmaqda kömək etməyə hazır olduğunu təsdiqləyir. Qərbi avropalılar, bütün ağlasığmaz razılaşmaları və BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən qanuni olaraq müəyyən edilmiş normaları pozaraq, İran İslam Respublikasına qarşı BMT sanksiyalarını bərpa etmək üçün əllərindən gələni edirlər, baxmayaraq ki, bu sanksiyalar BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qərarları ilə birlikdə aylar əvvəl çoxdan başa çatıb”, – deyə Lavroq qeyd edib.
Xarici İşlər Nazirliyi rəhbəri əlavə edib ki, Rusiya beynəlxalq hüquqa bu cür etinasızlığı pisləyir və eqoist maraqları BMT Nizamnaməsinin prinsiplərindən üstün tutmaq cəhdlərini pisləyir.