Lukaşenko yeni baş prokurora bunu əmr etdi
MINSK, BELARUS - FEBRUARY 11, 2021: Belarus' President Alexander Lukashenko addresses the 6th All-Belarusian People's Congress in the Palace of the Republic. Sergei Sheleg/BelTA/TASS Белоруссия. Минск. Президент Белоруссии Александр Лукашенко во время выступления на VI Всебелорусском народном собрании во Дворце Республики. Сергей Шелег/БелТА/ТАСС
“Belarus Böyük Vətən Müharibəsi zamanı xalqının soyqırımına görə məsuliyyət daşıyanlara qarşı ittiham aktı təqdim etməlidir”.
Medialive xəbər verir ki, bu əmri Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenko yeni Baş Prokuror Dmitri Qora verib.
“Biz artıq o qədər çox fakt aşkar etmişik ki, bundan artıq bir şey tapmaq çətindir. Nəticədə, biz onlara borcluyuq. Ödəsələr də, verməsələr də, bizə borclu olduqlarını bilməlidirlər”, – deyə Lukaşenko qeyd edib.
Lukaşenko vurğulayıb ki, dollar sürətlə ucuzlaşdığı bir vəziyyətdə qanun layihəsi həmin valyutada təqdim edilməməlidir.
Qeyd edək ki, Belarusun o vaxtkı baş prokuroru Andrey Şved bildirib ki, Belarus Böyük Vətən Müharibəsi zamanı bir neçə ölkəyə qarşı vurulmuş ziyana görə kompensasiya tələbləri irəli sürməyi istəyir. O bildirib ki, Nasist Almaniyası və onun tərəfdaşları tərəfindən işğal olunmuş Belarus ərazilərinə vurulmuş ziyanın ən azı 2 trilyon dollar olduğu müəyyən edilib.