Pentaqon rəhbəri: "ABŞ-Yaponiya ittifaqı Çinin təcavüzünün qarşısını almaq üçün çox vacibdir"
Pentaqonun rəhbəri Pit Heqset Yaponiya-ABŞ ittifaqının Çinin hərbi təcavüzünün qarşısını almaq üçün kritik əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib.
Medialive AFP-yə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Heqset Yaponiyanın müdafiə naziri Şinjiro Koizumi ilə Tokioda görüşü zamanı danışıb.
O bildirib ki, Yaponiya Çinlə münasibətləri pisləşdikcə daha sərt hərbi mövqe nümayiş etdirir:
“Regional fövqəladə hallara cavab vermək və ölkəmizin təhlükəsizliyini Yaponiya ilə çiyin-çiyinə təmin etmək üçün biz ittifaqımızı gücləndirməyə davam etməyi səbirsizliklə gözləyirik”, – deyə Heqset qeyd edib.
Takaichi elan edib ki, onun hökuməti bu maliyyə ilində ümumi daxili məhsulun iki faizini müdafiəyə xərcləmək məqsədinə – vaxtından iki il əvvəl nail olacaq. Yaponiyada təxminən 60 min hərbi qulluqçusu olan Birləşmiş Ştatlar Tokionun daha çox xərcləməsini istəyir ki, bu da potensial olaraq NATO üzvlərinin iyun ayında vəd etdiyi ÜDM-in beş faizinə bərabərdir.