Tramp administrasiyası Vladimir Putinin ABŞ-nin rəhbərlik etdiyi sülh planını qəbul etməkdən imtina edəcəyi təqdirdə ona təzyiqi artırmaq üçün Rusiyanın enerji sektoruna qarşı yeni sanksiyalar hazırlayır.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə Bloomberg məlumat yayıb.
Yeni sanksiyalar gələn həftənin əvvəlində tətbiq oluna bilər.
Bu sanksiyalar “kölgə donanması” gəmilərinə, eləcə də Rusiyanın alıcılara neft daşımaq üçün istifadə etdiyi ticarət şirkətlərinə təsir edəcək.
Məlumata görə, Trampın sülh planı əsas məsələlərdə həll olunmayıb. Kremlin bütövlükdə tələb etdiyi Donbasın taleyi, eləcə də Zaporojye Atom Elektrik Stansiyasının və Avropadakı dondurulmuş Rusiya aktivlərinin gələcəyi ilə bağlı fikir ayrılıqları qalmaqdadır. Sülh planına həmçinin Rusiyanın əvvəllər qəti şəkildə rədd etdiyi Avropa qoşunlarının Ukraynaya yerləşdirilməsi də daxildir.
Putinə təzyiq göstərmək üçün sanksiyalarla bağlı qərar hələ verilməyib və bu, Donald Trampdan asılıdır.
ABŞ-nin oktyabr ayının sonunda tətbiq etdiyi əvvəlki sanksiyalar Rusiyanın iki ən böyük neft şirkəti olan Rosneft və Lukoil-i hədəf alıb. Onların hər ikinci barel hasilat və ixraca sahib olması onların qara siyahıya salınması Rusiya neft ixracını iflic etməsə də, neft qiymətlərinin kəskin şəkildə aşağı düşməsinə səbəb olub.
Qeyd edək ki, bu ilin sonunacan Baltik dənizi limanlarında Urals markalı xam neftin bir bareli 40,10 dollara, Qara dənizdən daşınarkən isə 38 dollara satılır.
Urals markalı xam neftin Brent markalı xam neftə nisbətən endirimləri 24-26 dollara çatıb, Brent markalı xam neftin qiyməti isə koronavirus pandemiyasının qlobal miqyasda tüğyan etdiyi 2020-ci ildən bəri ən aşağı səviyyəyə düşüb.