Qəzza razılaşması öz "ritmini" itirir - İsrail hər öldürülən əsgərə görə qisas alacaq
ABŞ Prezidenti Donald Tramp İsrailin Qəzza zolağına yenidən hücumlarına haqq qazandıraraq deyib ki, İsrail Müdafiə Qüvvələrinin əsgərlərinin öldürülməsi qarşılığında qisas tələb edir.
Medialive Rusiyanın “Kommersant” xəbər agentliyinə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Asiyaya səfər edən ABŞ Prezidenti Donald Tramp “Air Force One” telekanalına müsahibəsində danışıb.
Belə ki, Misirdə imzalanan atəşkəs razılaşması ilə eyni gündə hərəkatın yaraqlıları Qəzza zolağının cənubundakı Rəfah şəhəri yaxınlığında İsrail qüvvələrinə tank əleyhinə raket zərbələri endirib və nəticədə mühəndis korpusunun əsgərlərindən biri, ehtiyatda olan 37 yaşlı Yona Efraim Feldbaum həlak olub.
Həmin axşam İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu hərbçilərlə məsləhətləşdikdən sonra Qəzza zolağına dərhal güclü zərbələr endirmək əmrini verib.
Bununla belə, HƏMAS insidentdə hər hansı əli olduğunu inkar edib və atəşkəs razılaşmasına sadiqliyini təsdiqləyib.
Pilotsuz uçan aparat radikalların oğurlanmış adamın qalıqlarını təzə qazılmış çuxura yerləşdirərək, onu torpaqla doldurduğunu və daha sonra tapıntının şahidi olmaq üçün Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsini çağırdığını əks etdirən görüntüləri çəkib. Ofir Tsarfatinin cəsədinin bir hissəsi iki il əvvəl xüsusi əməliyyat nəticəsində ölkəyə qaytarılıb, lakin 2024-cü ilin martında Qəzzada əlavə fraqmentlər aşkar edilib. İndi girovun məzarı üçüncü dəfə açılmalı olacaq.
Bu arada, İsrail hərbçiləri İsraillə bağladığı razılaşmaya əsasən, Qəzzada atəşkəs əldə edildikdən sonra 72 saat ərzində 10 oktyabrda oğurlanan və diri-diri oğurlananları evlərinə qaytarmalı olan HƏMAS-a əlavə təzyiq imkanlarını nəzərdən keçirir. Ynet-in istinad etdiyi mənbələrə görə, yəhudi dövləti hesab edir ki, İsrail ordusu İsrail ordusunun İsrail ordusunun Livid xəttinin şərqindəki ərazisini Livid ordusuna qədər genişləndirməlidir. təyin olunurlar. Hazırda İsrail anklav ərazisinin 53%-nə nəzarət edir.
İsrail təhlükəsizlik rəsmiləri iddia edirlər ki, əgər qruplaşma pozuntularını davam etdirərsə, rəsmilərHƏMAS-a qarşı daha sərt tədbirlər görə bilər.
Qeyd edək ki, bu gün İsrailin müdafiə naziri İsrael Katz bəyan edib ki, İsrail əsgərlərinə hər hansı hücum cəhdi yəhudi dövlətini Həmas-ın yüksək rəhbərliyinə qarşı, o cümlədən xaricdə, sentyabrın 9-da Qətərin paytaxtında baş verdiyi kimi, növbəti təxribat əməliyyatlarına başlamağa təhrik edə bilər.