"Qara dənizdə gəmilərə edilən hücumlar naviqasiya təhlükəsizliyinə təhdiddir"
16 Dekabr, 25 / 16:23
Turkish President Recep Tayyip Erdogan listens to his Iranian counterpart Ebrahim Raisi during their joint press briefing at the Saadabad palace, in Tehran, Iran, Tuesday, July 19, 2022. (AP Photo/Vahid Salemi)
Qara dənizdə ticarət gəmilərinə edilən son hücumlar naviqasiya təhlükəsizliyinə təhdid yaradır. Bu, Türkiyə Ukraynadakı münaqişə tərəflərini bu barədə xəbərdar edir.
Ərdoğan bildirib ki, bu təhdidlər heç kimə fayda vermir. Bu məsələ ilə bağlı hər iki tərəfi açıq şəkildə xəbərdar edirik.
Türkiyə lideri ölkəsinin İstanbulda Rusiya-Ukrayna birbaşa danışıqlarının üç mərhələsi üçün məkan təmin etdiyini xatırladıb.
“Bu il xüsusi münasibətlər qurduğumuz iki ölkənin nümayəndələrini üç dəfə İstanbulda topladıq. İstanbul prosesi nəticəsində əldə edilən humanitar nailiyyətlər Türkiyə diplomatiyası üçün əhəmiyyətli bir uğur olub”, – deyə Ərdoğan bildirib.
Ərdoğan ölkəsinin boğazlarda gəmiçiliyi tənzimləyən Montrö Konvensiyasına ciddi şəkildə riayət etdiyini bir daha vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Türkiyə dəfələrlə 1936-cı ildə imzalanmış Montrö Konvensiyasına ciddi şəkildə riayət etdiyini bildirib və Qara dəniz hövzəsində gərginliyin daha da artmasının qarşısını almaq üçün 19-cu maddəsinə əsasən, Yeni Dəniz Müqaviləsinin (NWO) başlaması ilə münaqişədə iştirak edən ölkələrin və sahilyanı olmayan ölkələrin hərbi gəmilərinin keçidi üçün boğazları bağlayıb.