Teymur Mehdiyevin toyunda iştirak edən 3 nazirdən biri…
Amma Təhsil naziri Misir Mərdanov Ramiz Mehdiyevi seçmişdi. Hətta keçmiş PA rəhbərinin oğlu Teymur Mehdiyevin toyuna gedən 3 nazirdən (Ramil Usubov, Əbülfəs Qarayev və Misir Mərdanov) biri idi. Dəvətə baxmayaraq, digər heç bir nazir bu toyda iştirak etməmişdi. Ramiz Mehdiyevin nəvəsinin toyuna getməməyinə baxmayın, M.Mərdanov ayıq adamdır. Ramiz Mehdiyevin xilası mümkün deyildi, ona görə…
Mərdanovun öz vicdanı ilə dialoqu…
Bu gün isə Misir Mərdanovun Ramiz Mehdiyevə ünvanladığı “Axı sənin nəyin çatmırdı, niyə belə elədin?” – sualı ilk baxışda Dədə Qorqud nəsihəti kimi səslənsə də, əslində özünü məsuliyyətdən kənar saxlamağa çalışan psixoloji müdafiə mexanizmini əks etdirir. O, sanki belə demək istəyir: “Biz eyni imkanlara sahib idik. Mən illərlə təhsil sisteminin başında durub sərvət topladım, yüzlərlə mənzilim, obyektim var, indi elm institutuna rəhbərlik edirəm, vaxtında getdim və sakit yaşayıram. Sən də mənim kimi davranardınsa, bu vəziyyətə düşməzdin…”. Əslində bu yanaşma keçmiş elitanın ən ağıllı məmurlarının öz vicdanı ilə dialoqudur – hər kəs öz mövqeyini qorumağa çalışır.
Heç şübhəsiz, Ramiz Mehdiyevə “niyə belə etdin?” sualını Artur Rəsizadə versəydi, daha səmimi görənirdi.
Ana Vətən Partiyasının adından Ramiz Mehdiyevə ünvanlanan təbrik məktubu də üzə çıxıb. Bu, təşkilatlarası yazışma, etik qayda da hesab oluna bilər. Vaxtilə Fəzail Ağamalını ən çox tənqid edən adamlardan olmuşam, amma gördüyüm, şahidi olduğum bir həqiqəti də deməliyəm. 2011-ci ildə Fəzail Ağamalı keçmiş Baş prokuror Zakir Qaralova zəng edərək Ramiz Mehdiyev haqqında ən pis ifadələri işlətdi. O, Baş prokurora Ramiz Mehdiyevin dövlət içində dövlət qurduğunu, xain olduğunu qışqıra-qışqıra deyirdi. Ramiz Mehdiyevin tapşırığı ilə Fəzail Ağamalıya və qohumlarına qarşı proses başlamışdı. Mən Fəzail Ağamalıya dedim ki, Ramiz Mehdiyev sənə daha çox pislik edəcək, gərək söyməzdin. O yenidən başqa bir adama zəng edərək sərt sözlər dedi və dediklərinin Ramiz Mehdiyevə çatdırılmasını tələb etdi.
Eləcə də Alqış Musayev Ramiz Mehdiyevin əleyhinə danışmağa mənəvi və hüquqi haqqı olan adamlardan biridir. O, vaxtilə Ramiz Mehdiyev tərəfindən oğurlanan qohumu haqqında da danışsa, daha yaxşı olar.