Regional və Beynəlxalq Müstəvidə Yeni Reallıqlar - Nahid Canbaxışlı yazır
2025-ci il Azərbaycan üçün regional güc balansının dəyişdiyi və ölkənin beynəlxalq mövqelərini daha da möhkəmləndirdiyi bir mərhələ kimi yadda qaldı. Qarabağ münaqişəsinin bitməsindən sonra formalaşmış yeni təhlükəsizlik arxitekturası Bakının həm regiondakı rolunu genişləndirdi, həm də onun qlobal diplomatik gündəmdə daha fəal görünməsini təmin etdi.
Azərbaycan 2025-ci ildə Cənubi Qafqazda yeni geosiyasi reallığın əsas memarlarından biri kimi çıxış etdi. Rəsmi Bakının suverenliyin bərpası və dövlət sərhədlərinin tam nəzarətə götürülməsi fonunda təhlükəsizlik əməkdaşlığını gücləndirməsi,regionun nəqliyyat və enerji xəritəsində aparıcı aktor kimi rolunu möhkəmləndirməsi,Türkiyə ilə strateji ittifaqı daha da dərinləşdirməsi mühüm və vacib idi. Türkiyə–Azərbaycan tandemi həm regional sabitliyin, həm də enerji təhlükəsizliyinin dayağı kimi çıxış edilməsi dəyərləndirilməyə bilməz. İran və Rusiya ilə münasibətlərdə isə Bakının  balanslaşdırılmış diplomatiya xəttinə sadiq qalaraq daha praqmatik mövqe nümayiş illərdi ptruşmuş xarici siyasətin tərkib hissəsi olaraq qəbul edilməlidir.
Qeyd etməliyəm ki, 2025-ci ildə Azərbaycan enerji diplomatiyasını yeniləyərək həm qaz, həm də yaşıl enerji bazarlarında mövqelərini genişləndirdi. COP29-un ölkədə keçirilməsindən sonra formalaşan “yaşıl gündəm” 2025-ci ildə də davam etdirildi: