Rumıniya Ukrayna sərhədinə qırıcı təyyarələr göndərdi
Rumıniya Ukrayna ilə sərhədə yaxın ərazisinə daxil olan pilotsuz təyyarələri izləmək üçün qırıcı təyyarələr göndərib, onlardan biri hələ də ölkənin dərinliklərinə doğru gedir.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə Reuters agentliyi Rumıniya Müdafiə Nazirliyinə istinadən məlumat yayıb.
Nazirlik bildirib ki, Almaniyanın Rumıniyadakı Hava Polisi Missiyasına daxil olan iki Eurofighter təyyarəsini Ukraynaya qayıtmazdan əvvəl ölkənin cənub-şərqindəki Tulça əyalətində pilotsuz təyyarəni izləmək üçün ilk olaraq sınaqdan keçirib.
Ordu daha sonra Rumıniyaya məxsus iki F-16 döyüş təyyarəsini radarların Qalați qraflığında ikinci hava məkanı pozuntusu aşkar etdikdən sonra sındırıb. Nazirlikdən verilən məlumata görə, təyyarə Vrancea qraflığına doğru hərəkət edən pilotsuz təyyarəni aşkar edib.
Hər üç ölkənin sakinlərinə sığınacaq tapmaları barədə xəbərdarlıq edilib.
Aİ və NATO üzvü olan ölkə Ukrayna ilə 650 km quru sərhədi bölüşür və Rusiya Dunay üzərindən Kiyev limanlarına hücum etməyə başlayandan bəri pilotsuz təyyarələr dəfələrlə onun hava məkanını pozub və onların dağıntıları onun ərazisinə düşüb.
Avropanın şərq cinahında gərginlik son aylarda Rusiya pilotsuz təyyarələrinin bir neçə NATO ölkəsinin hava məkanını pozmasından sonra artıb.
Rumıniya, həyat və ya əmlak üçün təhlükə yaranarsa, sülh dövründə dronları vurmağa icazə verən qanun qəbul edib, lakin hələ də istifadə etməyib.