Su insan sağlamlığının əsas təminatçısıdır
Su insan həyatı və sağlamlığı üçün ən vacib təbii nemətlərdən biridir. İnsan orqanizminin böyük hissəsi sudan ibarət olduğu üçün onun çatışmazlığı bir çox ciddi problemlərə yol aça bilər. Mütəxəssislər bildirirlər ki, kifayət qədər su içmək sağlam həyat tərzinin əsas şərtlərindən sayılır.
Medialive.az xəbər verir ki, su orqanizmdə maddələr mübadiləsini tənzimləyir, toksinlərin bədəndən xaric olunmasına kömək edir və daxili orqanların normal fəaliyyətini təmin edir.
Xüsusilə böyrəklərin sağlam işləməsi, həzm sisteminin düzgün fəaliyyəti və qan dövranının yaxşılaşması birbaşa su ilə bağlıdır.
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, su həmçinin beyin fəaliyyətinə müsbət təsir göstərir, diqqəti və yaddaşı gücləndirir. Gündəlik kifayət qədər su içən insanlarda yorğunluq azalır, baş ağrıları daha az müşahidə olunur. Bundan əlavə, su dərinin elastikliyini qoruyur, onun vaxtından əvvəl qocalmasının qarşısını alır.
Həkimlər qeyd edirlər ki, xüsusilə isti havalarda, fiziki aktivlik zamanı və xəstəlik dövründə suya olan tələbat artır. Orta hesabla bir insanın gün ərzində 1,5–2 litr su içməsi tövsiyə olunur.
Lakin bu miqdar yaşa, çəkiyə və həyat tərzinə görə dəyişə bilər.
Mütəxəssislər xəbərdarlıq edirlər ki, suyun az qəbulu orqanizmdə susuzlaşmaya, halsızlığa və müxtəlif sağlamlıq problemlərinə səbəb ola bilər. Bu səbəbdən hər kəs gündəlik su içməyi vərdiş halına çevirməlidir.
Sonda qeyd edək ki, sağlam həyat tərzinin ən sadə, lakin ən vacib qaydalarından biri məhz su içməkdir. Sağlam qalmaq üçün suyu unutmayaq.