Tramp Mamdanini istedadlı siyasətçi adlandırdı
ABŞ Prezidenti Donald Tramp Nyu-York mer seçkilərinin qalibi Zöhran Məmdani ilə bağlı ziddiyyətli fikirlər səsləndirib.
Medialive bu barədə “New York Times”a istinadən xəbər verir.
“Prezident Tramp həftələr ərzində ictimai yerlərdə Zöhran Mamdanini ekstremist, kommunist və Nyu-Yorka təhlükə kimi tənqid edib… Amma özəl olaraq Tramp Mamdanini… istedadlı siyasətçi kimi təsvir edib, onu fərasətli və yaxşı natiq adlandırıb”, – nəşr yazıb.
Bununla belə, Trampın yaxın ətrafı nəşrə bildirib ki, Amerika prezidentinin növbəti təzyiq hədəfi Mamdani və Nyu-York şəhərləri olacaq. Eyni zamanda onlar etiraf edirlər ki, Trampın bu şəhərdə biznes maraqları var və buna görə də şəhərin çiçəklənməsində şəxsi maraqları var.
Əvvəllər Demokratik Sosialist Mamdani Nyu-York meri seçkilərində qalib gəlmişdi. O, minilliyin ən gənc bələdiyyə sədri və bu vəzifəni tutan ilk müsəlman oldu. Mamdani ucuz ərzaq mağazalarının yaradılmasını, şəhərdə bəzi mənzillərin kirayə haqqının dondurulmasını və avtobuslarda gediş haqqının ləğvini müdafiə edir. ABŞ prezidenti Donald Tramp Mamdanini kommunist adlandıraraq Nyu-Yorka federal yardımı kəsəcəyini vəd edib.