CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 65
Yaponiyanın Baş naziri Sanae Takaiçinin rəhbərlik etdiyi Yaponiyanın hakim Liberal Demokrat Partiyası (LDP) artan müdafiə xərclərini maliyyələşdirmək üçün 2027-ci ildə gəlir vergisini artırmağı planlaşdırır.
Medialive Kyodo Xəbər Agentliyinə istinadən xəbər verir ki, bu, gəlir vergisi çərçivəsində xüsusi vergi yığımı vasitəsilə həyata keçiriləcək.
Takaiçi hakimiyyətə gəlməzdən əvvəl də Yaponiya 2028-ci ilin martında başa çatan beş il ərzində müdafiə xərclərini 43 trilyon yenaya (təxminən 278 milyard dollar) artırmaq qərarına gəlib. Bunun 2026-cı ilin aprel ayından etibarən artırılacaq korporativ vergilərin və tütün aksiz vergilərinin artırılması hesabına maliyyələşdirilməsi planlaşdırılır. Gəlirlərin artırılması üçün qiymətlər hələ müəyyən edilməyib.
Eyni zamanda, əhalinin üzərinə düşən yükün azaldılması üçün gəlir vergisinin bir hissəsi olan 2011-ci il zəlzələ və sunami regional rekonstruksiya rüsumunun azaldılması nəzərdə tutulur. Bununla belə, əvvəllər müvəqqəti tədbir kimi tətbiq edilən bu rüsumun ödəmə müddəti ödəniş müddətində nəzərdə tutulan ümumi məbləğin yığılmasını təmin etmək üçün uzadılacaq. LDP, 2028-ci ilin martına qədər müdafiə xərcləri üçün istifadə olunacaq əlavə vergi gəlirlərinin ildə təxminən 1 trilyon yen (təxminən 6,5 milyard dollar) təşkil edəcəyini gözləyir.
Qeyd edək ki, Yaponiya hazırda rəsmi olaraq 2027-ci ilə qədər hərbi xərclərin ümumi daxili məhsulun (ÜDM) 2%-ə çatdırılması məqsədini qarşısına qoyur. Baş nazir Takaiçi 2026-cı ilin aprel ayına qədər bu məqsədə nail olmaqla bu prosesi sürətləndirmək niyyətindədir. Konkret olaraq, bununla bağlı LDP hazırda yenilənmiş milli təhlükəsizlik strategiyasının erkən qəbulu üzərində işləyir.
Sonuncu dəfə 2022-ci ilin dekabrında yenilənmiş bu sənəd Tokionun potensial rəqibin ərazisindəki hədəflərə əks zərbələr endirmək hüququnu müəyyən edib. Bu qabiliyyəti əldə etmək üçün Yaponiya mövcud Type-12 raketlərinin uçuş məsafəsini artırmağı, özünün hipersəs silahlarını inkişaf etdirməyi və Amerikanın “Tomahawk” qanadlı raketlərini almağı planlaşdırır.