Zelenski: Ukrayna hazırda çətin məqamdadır
“Ukrayna hazırda kritik məqamdadır”.
Medialive RBC-Ukraynaya istinadən xəbər verir ki, bu fikirləri Krım Platformasının IV Parlament Sammitində videomüraciəti zamanı Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski deyib.
“Biz indi özümüzü kritik anda görürük. Biz ABŞ, avropalı tərəfdaşlarımız və bir çox başqaları ilə çox sıx işləyirik, Rusiyanın Ukraynaya qarşı müharibəsinə son qoya biləcək və hamıya real təhlükəsizlik gətirə biləcək addımları müəyyənləşdiririk”, – deyə Zelenski bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu yanaşmanı bütün dünyaya yayaraq, Ukraynanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi ilə bağlı tələblərini qanuni şəkildə rəsmiləşdirməyə çalışan Rusiyanın yaratdığı təhlükədən danışıb.
“Mediada böyük səs-küy var, çoxlu siyasi təzyiq var və daha çox məsuliyyət Putinin tətbiq etmək istədiyi qərardadır” – Ukrayna prezidenti vurğulayıb.
Zelenski həmçinin bildirib ki, Ukrayna ABŞ ilə koordinasiyada bütün məhbusların azad edilməsi və oğurlanmış uşaqların geri qaytarılması üçün addımlar atır.
“Biz tərəfdaşlarımızla, ilk növbədə ABŞ-la işləməyə davam edəcəyik, bizi zəiflədəcək deyil, gücləndirəcək kompromislər axtaracağıq. Və biz təcavüzə məhəl qoymamaq olarmış kimi davranmağın nə qədər təhlükəli olduğunu izah etməyə davam edəcəyik, sanki hər şey öz-özünə “məğlubdur””, – o qeyd edib.