Trampın Qərb tərəfindən iflasa uğrayan "Ukrayna planı" - Putin bu güzəştlərə gedəcəkmi?
Ağ Ev Qəzzada tətbiq etdiyi yanaşmanı bu dəfə Ukraynada da tətbiq etməyə çalışır.
Yanaşma isə bundan ibarətdir: çox bəndli plan hazırlansın və müharibə edən tərəflər bunu qəbul etməyə məcbur edilsin.
Tramp hər iki tərəf üçün müharibəni kökündən dayandıracaq təkliflərin hazırlanmasını əmr edib.
Konkret olaraq, Vaşinqton Rusiyanın Qərblə iqtisadi əlaqələri bərpa etməyə, Ukraynanın dağılmış iqtisadiyyatını yenidən dirçəltməyə çalışır.
Rusiya Birbaşa İnvestisiya Fondunun direktoru Kirill Dmitriyevlə məsləhətləşən dövlət katibi Marko Rubio Trampın xüsusi nümayəndəsi Stiv Vitkoff və Trampın kürəkəni tərəfindən hazırlanmış plana görə, Ukrayna Donbası Rusiyaya, o cümlədən işğal olunmamış torpaqları tələb edir. Ukrayna bunun müqabilində müəyyən silahlar, xarici qoşunlar və yaxın illərdə NATO-ya üzv olmaqdan çəkinməlidir. Bu şərtə əsasən, Moskva Ukraynaya və ya digər Avropa ölkələrinə hücum etməyəcəyini öhdəsinə götürəcək.
Vladimir Putinin bu mövzuda güzəştə gedib-getməyəcəyi sual doğurur. Çünki o, özünə güvənmir və onun real görünməyən addımı atması belə heç bir reallığa söykənməyəcək. Hətta 2014-cü ildə Krımın ələ keçirilməsi və 2022-ci ildə Ukraynaya hücum Rusiyanın 1994-cü ildə imzaladığı nüvə tərksilahı müqabilində Ukraynaya təhlükəsizlik zəmanətləri haqqında Budapeşt Memorandumunun pozulmasıdır. Üstəlik, Rusiya müharibəyə başlayaraq çoxsaylı beynəlxalq hüququn normalarını pozub.
Putin dəfələrlə Rusiya qanunlarını, ən əsası Konstitusiyanı pozub.
Əvvəlcə iki müddətə prezidentlik müddətinin məhdudlaşdırılmasına məhəl qoymayıb, sonra onu altı ilə qədər artırıb, üstəlik Konstitusiyanı tamamilə yenidən yazıb.
Ağ Evin planı, həmçinin qanuni mülkiyyəti Kiyevdə qalacaq Donbas torpaqlarının istifadəsi üçün icarə kimi müəyyən edilən Rusiyadan müəyyən ödənişləri tələb edir.
Ukrayna konstitusiyasına görə, ərazilərin verilməsi referendumla həll edilməlidir və bütün ictimai rəy sorğularına əsasən, bu, uğursuzluqla nəticələnəcək.
Göründüyü kimi, Ağ Ev Rusiya ilə icarə müqaviləsi bağlayaraq məsuliyyətdən boyun qaçırmaq istəyir.
Eyni zamanda, Trampın Ukrayna ilə bağlı daimi sülh planı Qərbdə iflasa uğrayıb. Nəhəng Qərb dövləti bu qanunun aliliyinə və məsuliyyətlə icra ediləcəyinə şübhə ilə yanaşırlar.