Trampın sanksiyaları Baltik dənizindəki neft limanlarını iflic etdi
ABŞ-nin “Rosneft” və “Lukoyl”a qarşı sanksiyaları dünyada qara qızıl ixracının iflasına səbəb olub.
Medialive xəbər verir ki, bu barədə “Kommersant” Qazprombank Qiymət İndeksi Mərkəzinin məlumatlarına istinadən məlumat yayıb.
Məlumata görə, xaricə ixrac edilən xammalın həcminə görə ən böyük Primorsk limanında daşınmaların həcmi 3,7 dəfə və ya 73% azalaraq gündə 43 min tona düşüb.
Uraldan Hindistana xam neft daşımalarını həyata keçirən əsas Baltik limanı bu həftə adi doqquz tanker əvəzinə yalnız üç tanker göndərib. Onlardan biri Türkiyəyə, digəri Misirə, üçüncüsü isə naməlum istiqamətə gedib.
Baltik dənizindəki Ust-Luqa limanı sutkada 43 min ton ixrac edib ki, bu da əvvəlki illə müqayisədə 40% azalma deməkdir. İxracatı üç gün dayandıran pilotsuz təyyarə hücumundan sonra Qara dənizdəki Novorossiyskdən ixrac oktyabr ayı ilə müqayisədə təxminən üçdə bir azalaraq gündə 29 min tona düşüb. Sakit okeandakı Kozmino limanından ixrac artaraq sutkada 157 min tona çatıb.
Bununla belə, Rusiyanın ümumi dəniz neft ixracı gündəlik 291 min tona düşüb. Son bir həftə ərzində onlar 13% azalıb.
Yunanıstan tanker şirkətləri Rusiya neftini daşımaqdan imtina ediblər. Ötən həftənin sonunda Urals markalı neftin qiyməti bir barel üçün 23 dolları ötüb, Baltik limanlarında isə onun qiyməti 36 dollara düşüb.
Rusiya Maliyyə Nazirliyinin məlumatına görə, oktyabrda büdcəyə neft və qaz gəlirləri əvvəlki illə müqayisədə 27% az olub, 10 ayda məcmu azalma isə 21%-ə çatıb. Pul baxımından xəzinə təxminən 2 trilyon rubl boşalıb.