Misirdə parlament seçkiləri - Birinci tur bu səbəbdən ləğv edildi
Misirdə parlament seçkilərinin ikinci turunda hakimiyyət orqanlarının pozuntulara görə birinci turun nəticələri ləğv edilib.
Səsvermənin birinci turu 10-11 noyabr tarixlərində Giza və Aralıq dənizinin liman şəhəri İsgəndəriyyə də daxil olmaqla 14 şəhərdə keçirilib. Çoxsaylı pozuntular aşkarlanıb və bu, prezident Əbdül-Fəttah əs-Sissinin hadisələrlə bağlı təhqiqat aparılmasına göstəriş verməsini tələb edib.
Milli Seçki Təşkilatı dekabrın 3-4-nə yeddi əyalətdə 19 seçki dairəsində təkrar seçkilər təyin edib.
Ümumilikdə aşağı palatada 568 yer uğrunda 2500-dən çox namizəd mübarizə aparır, yerlərin yarısı üçün müstəqil namizəd kimi mübarizə aparır. Qalan yarısı siyasi partiyalar üçün ayrılıb, əl-Sissi isə 28 üzvün adını açıqlayacaq və ümumi sayı 596-ya çatacaq.
İkinci mərhələdə 34 milyondan çox insan səsvermə hüququna malikdir. Yeni parlament cari palataların səlahiyyət müddəti yanvarda başa çatana qədər and içəcək.