Qrossi: MAQATE İranla əməkdaşlığı tam şəkildə bərpa etmək niyyətindədir
Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyi (MAQATE) təftiş fəaliyyətini bərpa etmək üçün İranla əməkdaşlığı tam şəkildə bərpa etmək niyyətindədir.
Medialive xəbər verir ki, bunu agentliyin baş direktoru Rafael Qrossi açıqlayıb.
O, bu barədə Manilada Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İdarə Heyətinin 35 üzvdən ibarət qətnaməsinin qəbulundan sonra bildirib.
Qətnamədə xüsusilə qeyd olunur ki, İran zənginləşdirilmiş uran ehtiyatlarının və bombalanmış nüvə obyektlərinin vəziyyəti barədə məlumat verməlidir.
Bu günlərdə İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçi MAQATE-nin Rəhbərlər Şurasının İran əleyhinə qətnamə qəbul etməsinə cavab olaraq sərt bəyanatla çıxış edib.
Qətnamə üç Avropa ölkəsi və ABŞ tərəfindən irəli sürülüb və Əraqçının da vurğuladığı kimi, 15 üzvün əleyhinə səs verməsinə və bitərəf olmasına baxmayaraq, bu dörd dövlətin təzyiqi ilə qəbul edilib.
Əraqçi deyib ki, bu ölkələr İranın cəlb edilməsinə və xoş niyyətinə məhəl qoymayaraq agentliyin etibarlılığını və müstəqilliyini şübhə altına alıblar və MAQATE ilə İran arasında əlaqə və əməkdaşlıq prosesini pozublar.
Əraqçi bəyan edib ki, İran və MAQATE arasında qorunma tədbirlərini tənzimləyən “Qahirə sazişi” rəsmən ləğv edilib.
Bu qərar BMT Təhlükəsizlik Şurasındakı Avropa üçlüyünün “snapback” mexanizmini (əvvəllər ləğv edilmiş BMT sanksiyalarının bərpası) tətbiq etmək cəhdindən sonra verilib və bu, Tehranın fikrincə, yuxarıda qeyd olunan saziş çərçivəsində gələcək əməkdaşlığın bütün əsaslarını sarsıdıb.